42-ე საჯარო სკოლას ფიზიკა-მათემატიკური სკოლის სტატუსი დაუბრუნდა
განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი დიმიტრი შაშკინი თბილისის №42 საჯარო სკოლას  ეწვია,  ფიზიკა-მათემატიკური  სკოლის ძველი სტატუსი დაუბრუნა და  საჩუქრად 10 კომპიუტერი გადასცა.  შეხვედრას №42 სკოლის   პედაგოგები, მოსწავლეები და მათ მშობლები დაესწრნენ.
№42 საჯარო სკოლა წლების მანძილზე ფუნქციონირებდა როგორც  ილია ვეკუას სახ. ფიზიკა-მათემატიკური სკოლა. სასკოლო და საერთაშორისო ოლიმპიადებში მიღწეული წარმატებებითა და უმაღლეს სასწავლებლებში ჩარიცხულთა სტატისტიკით 42-ე საჯარო სკოლა ქვეყნის მასშტაბით ერთ-ერთი საუკეთესოა. მისი მოსწავლეები წარმატებულები არიან არა მარტო ფიზიკაში, მათემატიკასა და ინფორმატიკაში არამედ, ჰუმანიტარულ საგნებშიც. ძირითადად 42-ე სკოლის მოსწავლეებით კომპლექტდება ქვეყნის ნაკრები ახალგაზრდა ფიზიკოსთა საერთაშორისო ტურნირებზე, რომელიც ყოველწლიურად იმართება და მასში ქართველი მონაწილეები სისტემატიურად იმარჯვებენ.
2009 წლის ეროვნულ გამოცდებზე სკოლამ საუკეთესო მაჩვენებლებს მიაღწია. კურსდამთავრებულთა 53%-მა 100%-იანი გრანტი მოიპოვა, რაც მთავარია კურსდამთავრებულთა 75% არ ემზადებოდა რეპეტიტორთან და სკოლაში მიღებული ცოდნით აღწევს წარმატებებს.

Tbilisi Public School №42 has Returned the Previous Physics-Mathematical Status
The Minister of Education and Science, Dimitri Shashkini paid a visit to Tbilisi public school №42, returned the previous physics-mathematical status to school and presented it with 10 computers. The teachers, schoolchildren and their parents attended the meeting.
Tbilisi public school №42 functioned as I. Vekua physics-mathematical school for many years. According to the successes in the school and the international Olympiads as well as the statistics of the enrolled schoolchildren, this school is one of the best schools throughout the whole country. The schoolchildren of public school №42 are particularly successful in physics, mathematics and informatics as well as in humanitarian subjects. The country team for the international competitions of the young physicians is composed mainly with the schoolchildren of this school. These competitions are carried out every year and the Georgian schoolchildren systematically take the first place.
The school achieved the best results in the Unified Entry Exams in 2009. 53% of the graduates received the 100% grant. Importantly, that 75% of them were not prepared by the private tutors. Graduates make success with the knowledge acquired at schools.