ინკლუზიური განათლების მონიტორინგის საკითხებზე სამუშაო შეხვედრა გაიმართა
ინკლუზიური განათლების მონიტორინგის განხორცილების მიზნით, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროში  სამუშაო შეხვედრა გაიმართა. შეხვედრაზე  ორგანიზაცია „დეა“-მ საერთაშორისო და ადგილობრივ არასამთავრობო ორგანიზაციის წარმომადგენლებს,  ევროკავშირის მხარდაჭერით ჩატარებული კვლევის  შედეგები გააცნო და   მონიტორინგის  განახლებული ინსტრუმენტები/კითხვარი  წარმოადგინა.
კვლევა ეთნიკური უმცირესობით დასახლებული საქართველოს 5  რეგიონში - თბილისი, სამცხე-ჯავახეთი, სამეგრელო-ზემო სვანეთი, ქვემო ქართლი  და  კახეთში არსებული 6 საჯარო სკოლაში განხორციელდა და მიზანს  საჯარო სკოლებში ინკლუზიური კულტურის ხარისხის გაზომვა და ინკლუზიური განათლების მონიტორინგის ინსტრუმენტის შემუშავება წარმოადგენს.
შეხვედრის მონაწილეებმა დისკუსია გამართეს კვლევის შედეგებისა და შემუშავებული მონიტორინგის სამუშაო ვერსიის ირგვლივ და სამომავლო გეგმებზე იმსჯელეს.

Working Meeting was held on the Topic of Inclusive Education Monitoring
A working meeting was held in the Ministry of Education and Science of Georgia for the purpose of inclusive education monitoring. At the meeting, the organization “Dea” introduced the outcomes of the research carried out through support of the European Union to the representatives of the international and local NGOs, and presented the updated tools / questionnaires of monitoring.
The research was conducted in 6 public schools located the 5 regions of Georgia settled with ethnical minorities - Tbilisi, Samtskhe-Javakheti, Samegrelo-Zemo Svaneti, Kvemo Kartli and Kakheti and aimed at measuring of quality of inclusive culture in public schools and development of inclusive education monitoring tool.
The participants of the meeting discussed the outcomes of the research and the draft of the processed monitoring, as well as the future plans.