პირველად საქართველოში შვეულმფრენის პილოტების მომზადება დაიწყო
„საქართველოს სამოქალაქო ავიაციის პროფესიული TVET პროგრამების განვითარება“  პროექტის ფარგლებში საქართველოს საავიაციო უნივერსიტეტმა, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან თანამშრომლობით კონფერენცია გამართა. კონფერენციის მიზანს საქართველოს სამოქალაქო ავიაციის პროფესიული TVET პროგრამების განვითარება და  ბიზნეს სექტორისთვის პროფესიულ განათლებაში კერძო სექტორის ჩართულობის შესაძლებლობების გაცნობა წარმოადგენდა.
კონფერენციაზე საქართველოს საავიაციო უნივერსიტეტმა განახლებული პროფესიები წარმოდგინა, რომელიც დაფინანსებულია ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციასა და საქართველოს მთავრობას შორის დადებული მეორე კომპაქტის ფარგლებში.
პროექტის ფარგლებში საქართველოს საავიაციო უნივერსიტეტი 2017 წლის სექტემბრიდან განახორციელებს პროფესიულ საგანმანათლებლო პროგრამებს შემდეგი მიმართულებით: კომერციული პილოტი, საჰაერო ხომალდების და საავიაციო ძრავების მომსახურების ავიატექნიკოსი(B1) და საჰაერო ხომალდების ავიონიკის მომსახურების ავიატექნიკოსი (B2). რის შედეგადაც, მოხდება შვეულმფრენის პილოტთა პრაქტიკული მომზადებისთვის საჭირო საფრენოსნო სიმულატორის შეძენა, შეიქმნება სასწავლო მატერიალურ-ტექნიკური ბაზა B1/B2 მიმართულების ავიატექნიკოსთა პრაქტიკული მომზადებისათვის. მასწავლებლები და ინსტრუქტორები გადამზადდებიან ევროპის საავიაციო უსაფრთხოების სააგენტოს (EASA) რეგულაციების მოთხოვნების შესაბამისად.

Training of Helicopter Pilots started for the First Time in Georgia
Within the framework of the project “Advancement of Vocational TVET Programs of in Georgian Civil Aviation”, the Georgian Aviation University has held a conference in cooperation with the Ministry of Education and Science. The aim of the conference was to advance the vocational TVET programs of the Georgian Civil Aviation and to introduce the opportunities of private sector involvement in vocational education for the business sector.
At the conference, the Georgian Aviation University has presented the renewed professions funded by the Second Compact signed by and between Millennium Challenge Corporation (MCC) and the Government of Georgia.
Within the framework of the project, the Georgian Aviation University will conduct the vocational education programs from September 2017 in the following directions: commercial pilot, aircraft and aviation engine maintenance engineer (B1), aircrafts avionics service aviation engineer (B2). As a result, the flight simulator for practical training of helicopter pilots will be purchased and the training material-technical base for the practical training of B1 / B2 aviation engineers will be established. Teachers and instructors will be trained according to the regulations of the requirements of the European Aviation Safety Agency (EASA).