დაწყებითი განათლების პროექტი (G-PriEd) აშშ-ს განვითარების სააგენტოს დაფინანსებითა და საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მხარდაჭერით განხორციელდა და მასში ყველა კატეგორიის 585 საჯარო სკოლა (საქართველოს სკოლების 28%) და 121 000 მოსწავლე იყო ჩართული. პროექტის ფარგლებში 7,944 ქართულის, მათემატიკისა და ქართული, როგორც მეორე ენის მასწავლებელი გადამზადდა.
პროექტი დაეხმარა დაწყებითი კლასების მოსწავლეებს კითხვის, მათემატიკისა და სამეწარმეო უნარების გაძლიერების კუთხით.
საქართველოში, დაწყებით საფეხურზე სწავლების ინოვაციური მეთოდების დანერგვის, მოსწავლეზე ორიენტირებული გარემოს შექმნის ხელშეწყობისა და მოსწავლეების შედეგების გაუმჯობესების მიზნით, პროექტის ფარგლებში შეიქმნა დამატებითი სასწავლო მრავალფეროვანი რესურსები მასწავლებლებისთვის, მოსწავლეებისა და მათი მშობლებისთვის. არაქართულენოვანი სკოლების მასწავლებლებმა, მოსწავლეებმა და მშობლებმა მეთოდური დაა სასწავლო რესურსები მიიღეს მშობლიურ ენაზე. სკოლის ბაზაზე პროფესიული განვითარების მოდელის მეშვეობით მასწავლებლებმა მიიღეს უწყვეტი მხარდაჭერა ინოვაციური გაკვეთილების დასანერგად.
G-PriEd-მა, განათლების მართვის საინფორმაციო სისტემის (EMIS) ბაზაზე შექმნა რესურსების ინტერნეტ პორტალი www.kargiskola.ge, სადაც განთავსებულია პროექტის მაღალი ხარისხის სატრენინგო პროგრამები, სასწავლო ელ-რესურსები, ვიდეომასალა, საკლასო დიაგნოსტიკური შეფასების ტესტების გენერირების ონლაინ პროგრამა, გაკვეთილის სამოდელო გეგმები, კომპიუტერული მათემატიკური თამაშები და წერის უნარების განვითარების აპლიკაცია. პორტალის დახმარებით, მასწავლებლებისთვის, სკოლის დირექტორებისა და მშობლებისთვის ხელმისაწვდომია სასწავლო და დამხმარე მასალა, რომელიც პროექტმა შეიმუშავა სამინისტროსთან ერთად სწავლა-სწავლების გასაუმჯობესებლად.
აუცილებელია აღინიშნოს, რომ პროექტის ფარგლებში, მშობლები აქტიურად იყვნენ ჩართულნი სკოლების სახალისო და საინტერესო აქტივობებში. პროექტის რეკომენდაციები დაეხმარა მასწავლებლებს გაეუმჯობესებინათ მშობლებთან კომუნიკაცია.

121 000 PUPILS OF 585 PUBLIC SCHOOLS HAVE APPLIED GEORGIA’S PRIMARY EDUCATION PROJECT –G-PRIED
The primary education project (G-PriEd) was carried out through funding of the US Agency for International Development and assistance of the Ministry of Education and Science of Georgia, where 585 public schools (28% of the Georgian schools) and 121 000 pupils were involved. Within the framework of the project, 7944 teachers of Georgian language, Mathematics and Georgian as a second language were retrained.
The project has assisted the pupils of primary classes in enhancement of their reading, mathematics and entrepreneurial skills.
For the purpose of introduction of innovative methods of teaching on primary level in Georgia, promotion of the pupil-oriented environment and improvement of the results of pupils, a variety of additional training resources for teachers, pupils and their parents were created within the framework of the project. The teachers, pupils and parents of non-Georgian language schools received the methodological and training resources in their native language. Through the vocational development model of the school base, teachers have enjoyed continuous support for innovative lessons.
On the Education Management Information System (EMIS) base, G-PriEd created the Internet portal of resources: www.kargiskola.ge, where the high-quality training programs, e-learning resources, videos, online software generating the classroom diagnostic assessment tests, sample plans of lessons, computer mathematical games and writing skills development application are provided. With the support of the portal, teachers, school directors and parents will have access to training and support material, developed under the project with the Ministry of Education for improvement of teaching-learning.
It should be noted that within the framework of the project, parents were actively involved in the fun and interesting activities of schools. The project recommendations helped teachers to improve communication with parents.