საქართველოში გადაღებული ფილმები მონაწილეობას მსოფლიოში ცნობილ 3დ კინოფესტივალებზე მიიღებს
საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის პროფესორმა გივი ლოლაძემ და ინჟინერ-გამომგონებელმა ზაზა ლომიძემ, რუსთაველის ფონდის მირ დაფინანსებული პროექტის ფარგლებში, მსოფლიო დონის 3დ სტერეოსკოპული აგრეგატი შექმნა (Rig), რომელიც იძლევა საშუალებას გამოსახულებები სატელევიზიო ან კინოეკრანზე დაინახოს ისეთი ხედვით, რასაც ადამიანი ბუნებრივად ვერ ხედავს და უხილავია მსოფლიოში აპრობირებული ჩვეულებრივი 3დ გადაღებების დროსაც კი.
თანამედროვე ხედვით ფილმების გადაღება ხელს შეუწყობს 3დ ტელეარხების განვითარებას როგორც მსოფლიოში, ასევე საქართველოში, ვინაიდან აქამდე ცნობილი 3დ მეთოდოლოგია გამოირჩევა მისი სიძვირით და არასრული სტერეოსკოპული გამოსახულებების მიღებით.
ქართველი მეცნიერის მიერ შექმნილი ახალი ხედვის მეთოდოლოგია და ამისთვის შექმნილი GS-150-3D აგრეგატი (Rig), განავითარებს და წინ წასწევს კინოინდუსტრიას, მისცემს მას საშუალებას საქართველოში გადაღებული ფილმებით მონაწილეობა მიიღოს მსოფლიოში ცნობილ 3დ კინოფესტივალებზე და ამით ხელი შეუწყობს შემოსავლების ზრდას.

Movies shot in Georgia will Take Part in the World-Famous 3D Film Festivals
The professor of Georgian Technical University Givi Loladze and engineer-inventor Zaza Lomidze created a world-class 3D stereoscopic aggregate (Rig) within the framework of the project funded by the Rustaveli Foundation. This stereoscopic aggregate allows the images to be shown on TV or movie screen by a vision, that people are unable to see naturally and is invisible even during the usual 3D filming approved globally.
Shooting of movies through modern vision will promote development of 3D TV channels both in the world and in Georgia, as far as the 3D methodology known until present is distinguished by its expensive and incomplete stereoscopic images.
The new vision methodology created by the Georgian scientists and GS-150-3D aggregate (Rig) made for this methodology will develop and advance the movie industry and give it an opportunity to take part in the world known 3D film festivals with the movies shot in Georgia and thus increase the revenues.