„წერილები ჯარისკაცებს“ - მოსწავლეებმა ავღანეთიდან საპასუხო წერილები მიიღეს
„ჩვენი გამარჯვება დამოკიდებულია რწმენასა და იმედზე, რომელსაც თქვენ გვაძლევთ“, „თქვენი პატარა გულით ნათქვამი ეს სიტყვები ჩვენთვის ბევრს ნიშნავს“, „მიხარია, რომ ასეთი მაგარი ხალხი, როგორიც შენ და შენი მეგობრები ხართ, ჩვენზე ღელავენ“... ასე იწყება საპასუხო წერილები, რომელიც ქართულ-ამერიკული უმაღლესი სკოლის მოსწავლეებმა ავღანეთის სამშვიდობო მისიაში მყოფი ჯარისკაცებისაგან მიიღეს. ბარათები მოზარდებმა ქართველ მშვიდობისმყოფელებს, პროექტის - „წერილები ჯარისკაცებს“ ფარგლებში, რამდენიმე თვის წინ გაუგზავნეს.
პატარები გზავნილებში სამშობლოსაგან შორს მყოფ სამხედროებს თანადგომას უცხადებენ და მათი ცხოვრების წესით ინტერესდებიან: „თქვენ ჩემთვის საქართველოს ერთგული ადამიანები ხართ“, „მინდა ყველა ქართველმა მოგბაძოს და სამშობლოს სიყვარულში შეგეჯიბროს“, „ერთად დავიცვათ სამშობლო“, „მამაცო ჯარისკაცო, ბევრი რამ მაინტერესებს - როგორ ვარჯიშობთ, რითი გადაადგილდებით?“... წერილების ადრესატები საქართველოს შეიარაღებული ძალების II ქვეითი ბრიგადის 23-ე ბატალიონის სამხედროები იყვნენ, რომლებიც ბაგრამის საავიაციო ბაზაზე არიან დისლოცირებული.
დღეს, ქართულ-ამერიკულ უმაღლეს სკოლას საქართველოს თავდაცვის მინისტრი ლევან იზორია, განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ლია გიგაური და იუსტიციის მინისტრის მოადგილე მიხეილ სარჯველაძე ავღანეთის სამშვიდობო მისიიდან დაბრუნებულ სამხედროებთან ერთად ესტუმრნენ. მათ სკოლის IV-V კლასების მოსწავლეებს ქართველი მშვიდობისმყოფელების მიერ ავღანეთიდან გამოგზავნილი საპასუხო წერილები გადასცეს. სამხედროებმა და მოსწავლეებმა წერილები ერთად გახსნეს და წაიკითხეს. ღონისძიება ვიდეოკონფერენციით გაგრძელდა. მოსწავლეებს დამეგობრებულ ჯარისკაცებთან საუბრისა და კითხვების დასმის საშუალებაც მიეცათ.
“წერილი ჯარისკაცებს" საქართველოს  განათლებისა და მეცნიერების, იუსტიციისა და თავდაცვის სამინისტროების ერთობლივი პროექტია, რომელსაც დანაშაულის პრევენციის ცენტრი სტუდენტებთან ერთად 2012 წლიდან ახორციელებს.

„Letters for Soldiers“ - Pupils received the response letters from Afghanistan
“"Our victory depends on the faith and hope that you give us”, “these words said from your little hearts mean a lot to us“, „I’m happy that as great people as you and your friends worry about us”… This is the beginning of the response letters received by the pupils of Georgian-American High School from the soldiers being in the peacekeeping mission in Afghanistan. The young people sent the letters to the Georgian peacekeepers several months ago within the framework of the project – “Letters for Soldiers”.
In the letters the children express their support to the soldiers being away from their homeland and are interested in their lifestyles: “To me you are the devoted people to Georgia”, “I wish all the Georgians took the leaf out of your book and competed with you in love of the homeland”, “Brave soldiers, I’m interested in many things – How do you train, how do you travel?”… The addressees of the letters were the militants of the 23rd battalion of II Infantry Brigade of the Georgian Armed Forces and they are stationed on the Bagram Air Base.
Today, the Minister of Defense Levan Izoria, Deputy Minister of Education and Science Lia Gigauri and the Deputy Minister of Justice Mikheil Sarjveladze together with the militants returned from Afghanistan peacekeeping mission visited the Georgian-American High School. They delivered the response letters sent by the Georgian peacekeepers in Afghanistan to the pupils of the IV-V grades. The militants and the pupils opened and read the letters together. The event continued with a video conference. The pupils were given the chance to talk and ask questions to the soldiers with whom they have made friends.
„Letters for Soldiers” is a joint project of the Ministry of Education and Science of Georgia, the Ministry of Justice of Georgia and the Ministry of Defense of Georgia. This project has been implemented by the Centre of Crime Prevention along with the students since 2012.