მასწავლებლის ეროვნული ჯილდო დაწესდა
კოალიციის "განათლება ყველასათვის" და საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის ინიაციატივითა და ორგანიზებით, მასწავლებლის ეროვნული ჯილდოს კამპანია და შესარჩევი კონკურსი მიმდინარეობს და მისი სლოგანია „მო­მა­ვა­ლი გა­ნათ­ლე­ბა­შია“. ინი­ცი­ა­ტი­ვა პირ­ვე­ლად ხორციელ­დე­ბა სა­ქარ­თ­ვე­ლო­ში და მას­წავ­ლე­ბელ­თა პო­პუ­ლა­რი­ზა­ცი­ი­სა­კენ მი­მარ­თუ­ლი გლო­ბა­ლუ­რი კამ­პა­ნი­ის „The Global Teacher Prize“ ნა­წი­ლია.
კონკურსის 5 ფინალისტი სექტემბერში გამოვლინდება, ხოლო მათგან ერთ-ერთს, 5 ოქტომბერს, მასწავლებლის მსოფლიო დღეს, მასწავლებლის ეროვნული ჯილდო და პრიზი - 10 000 ლარი გადაეცემა.
მასწავლებლის ეროვნული ჯილდოს მხარდამჭერები არიან - ინა გუდავაძე-პატარკაციშვილი, ტელეკომპანია "იმედი" და საზოგადოებრივი მაუწყებელი.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ლია გიგაური - „ჩვენ უკ­ვე გვაქვს სა­შუ­ა­ლე­ბა, შე­ვუ­ერ­თ­დეთ მას­წავ­ლებ­ლე­ბის გლო­ბა­ლურ ჯილ­დოს, რო­მელ­შიც მრა­ვა­ლი ქვეყ­ნის მას­წავ­ლე­ბე­ლი მო­ნა­წი­ლე­ობს. მო­გეხ­სე­ნე­ბათ, საკ­მა­ოდ სო­ლი­დუ­რი პრი­ზია, მაგ­რამ ყვე­ლა­ზე უფ­რო მნიშ­ვ­ნე­ლო­ვა­ნი ის არის, რომ, პრიზ­თან ერ­თად, ეს არის პრო­ექ­ტი, რო­მე­ლიც ხელს უწყობს მას­წავ­ლებ­ლის პრო­ფე­სი­ის პო­პუ­ლა­რი­ზა­ცი­ას და პრო­ფე­სი­ის პრეს­ტი­ჟის ზრდას გა­ნა­პი­რო­ბებს, თი­თო­ე­ულ მას­წავ­ლე­ბელს უჩენს მო­ტი­ვა­ცი­ას, გახ­დეს ბევ­რად უკე­თე­სი და მი­ი­ღოს მო­ნა­წი­ლე­ო­ბა კონ­კურ­ს­ში. გლო­ბა­ლუ­რი კონ­კურ­სის საწყი­სი ეტა­პი სწო­რედ ეროვ­ნუ­ლი ჯილ­დოა“.
ეროვნულ კონ­კურ­ს­ში მო­ნა­წი­ლე­ო­ბა შე­უძ­ლია მოქ­მედ მას­წავ­ლე­ბელს, რო­მე­ლიც ას­წავ­ლის ზო­გად­სა­გან­მა­ნათ­ლებ­ლო სა­ჯა­რო ან კერ­ძო ავ­ტო­რი­ზე­ბულ და­წე­სე­ბუ­ლე­ბა­ში. კონ­კურ­სან­ტე­ბის რე­გის­ტ­რა­ცია ვებ­გ­ვერ­დ­ზე — www.tprize.ge —31 მა­ი­სი­დან 14 ივ­ლი­სის ჩათ­ვ­ლით მიმდინარეობს. ამის შემ­დეგ, სა­ერ­თა­შო­რი­სო პრაქ­ტი­კის გათ­ვა­ლის­წი­ნე­ბით, კონ­კურ­სან­ტ­თა შერ­ჩე­ვის სა­მე­ტა­პი­ან პრო­ცესს, სა­ზო­გა­დო­ებ­რივ საწყი­სებ­ზე და­ფუძ­ნე­ბუ­ლი, 17 წევ­რი­სა­გან და­კომ­პ­ლექ­ტე­ბუ­ლი ჟი­უ­რი წარ­მარ­თავს. ჟი­უ­რი და­კომ­პ­ლექ­ტე­ბუ­ლია: გა­ნათ­ლე­ბის სპე­ცი­ა­ლის­ტე­ბის, სა­მეც­ნი­ე­რო/სას­წავ­ლო წრე­ე­ბის წარ­მო­მად­გენ­ლე­ბის, სა­ზო­გა­დო მოღ­ვა­წე­ე­ბი­სა და სა­კუ­თარ პრო­ფე­სი­ა­ში წარ­მა­ტე­ბუ­ლი ადა­მი­ა­ნე­ბის­გან.
ეროვ­ნუ­ლი ჯილ­დოს გა­მარ­ჯ­ვე­ბუ­ლი უნ­და აკ­მა­ყო­ფი­ლებ­დეს შემ­დეგ კრი­ტე­რი­უ­მებს:
• მოს­წავ­ლე­ე­ბის სწავ­ლის შე­დე­გე­ბის გა­უმ­ჯო­ბე­სე­ბა; სწავ­ლე­ბის ინო­ვა­ცი­უ­რი და ეფექ­ტუ­რი მიდ­გო­მე­ბის გა­მო­ყე­ნე­ბა;

National Teacher Prize was Established
Under the initiative and by organization of the coalition “Education for All” and the National Center for Teacher Professional Development of the Ministry of Education and Science of Georgia, the National Teacher Prize campaign and its selection contest is underway with s slogan - “Future is in Education”.  This initiative is carried out for the first time in Georgia and represents a part of the global campaign “The Global Teacher Prize“, aiming at promotion of the teacher’s profession.
5 finalists of the contest will be revealed in September, and on October 5, on the World Teachers’ Day, one of them will be awarded with the National Teacher Award and a prize - 10 000 GEL.
The supporters of the National Teacher Prize are: Ina Gudavadze-Patarkatsishvili, Imedi TV and Public Broadcaster.
Deputy Minister of Education and Science of Georgia Lia Gigauri: – “Now we already have an opportunity to join The Global Teacher Prize, where the teachers from many countries are involved. As you know, it is quite a solid prize, but besides this prize the most important thing is that, it represents the project that promotes popularization of the teacher’s profession, increases the prestige of the profession and gives each teacher a motivation to become better and to participate in the contest. The initial stage of the global contest is the National Award”.
The active teachers teaching in general public or private authorized educational institution are eligible to take part in the National Competition. Registration of contestants will continue on the web-site www.tprize.ge from May 31 to July14. After that, the jury composed of 17 members, based on the community basics, will conduct the three-step selection process of the contestants, taking an international practice into account. The jury is composed of education specialists, representatives of the academic/educational institutes, public figures and successful people in their profession.
The winner of the National Award must meet the following criteria:
• Improvement of the learning outcomes of pupils, using innovative and effective methods in teaching;