ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის სამრეწველო ინოვაციების ლაბორატორიისა (Fablab Iliauni) და არაკომერციული სტუდენტური ორგანიზაციის (EduBot/ედუბოტი) ორგანიზებით, ჩატარდა მეიქათონი „სმარტ-რობოტები“. პროექტის პარტნიორები იყვნენ კომპანიები: „აზრი“ და „დაზგა“.
პროექტში მონაწილე გუნდები ერთმანეთს შეეჯიბრნენ ჭკვიანი რობოტების შეზღუდულ დროში შექმნაში, შემდეგ კი, ილიაუნის ფაბლაბში არსებული თანამედროვე ტექნოლოგიების გამოყენებითა და მაღალკვალიფიციური პროფესიონალების მენტორობით, ჭკვიანი რობოტები შექმნეს.
პირველ ადგილზე გავიდა GSNB გამნაღმველი - რობოტი, რომელიც ავტომატურად ეძებს ნაღმებს და, ყოველგვარი ადამიანური რესურსის გარეშე, ახდენს მათ ლიკვიდაციას. რობოტის ძირითადი დანიშნულებაა, იაფად და უსაფრთხოდ დაეხმაროს კაცობრიობას მსოფლიოში 110 მილიონი ნაღმის ლიკვიდაციაში. გამარჯვებულს გადაეცა 3D პრინტერი.
მეორე ადგილი წილად ხვდა რობოტს corner, რომელსაც შეუძლია დაიაროს ოთახი და ააგოს წინაღობების 2D/3D რუკა. პროექტი შეიძლება გამოყენებული იყოს სხვადასხვა ტიპის რობოტების სამოძრაო სივრცის წინასწარი რუკის აგებისა ან განახლებისთვის. ასეთი რუკის აგების შემდეგ, რობოტებისთვის ადვილია ოპტიმიზებული მოძრაობის ალგორითმების განხორციელება

Invention of Ilia University Students
Industrial Innovation Laboratory of Ilia State University (Fablab Iliauni) and non-profit student organization (EduBot) organized “Makeathon” - “Smart Robots”. The partners of the project were companies: “Azri” and “Dazga”.
The teams involved in the project compete with each other in creation of the smart robots in a limited time, and then made the smart robots with the use of modern technologies available in the Iliauni Fablab and under mentorship of the highly qualified professionals.
The first place was taken by the GSNB-miner - the robot that automatically searches mine and liquidates them without any human resources. The main purpose of the robot is to provide assistance to humanity in liquidation of 110 million mines all over the world with low costs and safely. The winner was awarded with 3D printer.
The second place was taken by the robot Corner, which can go through the room and build a 2D / 3D map of the impediments. This project can be used to build or update a preliminary map of the space for movement of the various types of robots. After making such a map, it will be easy for the robots to implement the optimized motion algorithms.