სქემას უფროსი მასწავლებლის დაწინაურებისთვის საჭირო კომპონენტი დაემატა
მასწავლებლის საქმიანობის დაწყების, პროფესიული განვითარებისა და კარიერული წინსვლის სქემის ფარგლებში, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის ბრძანების თანახმად, გარე დაკვირვების წესი დამტკიცდა. წესი, უფროსი მასწავლებლის მიერ გაკვეთილის წარმართვის შემოწმების მიზნით, გარე დაკვირვებასთან დაკავშირებულ პროცესებს აწესრიგებს. გარე დაკვირვებისთვის რეგისტრაცია, მომდევნო სასაწავლო წლიდან, სექტემბერისთვის გამოცხადდება.
გარე დაკვირვების გავლის უფლება აქვს უფროს მასწავლებელს, რომელსაც სურს წამყვანი მასწავლებლის სტატუსის მოპოვება და რომელიც აკმაყოფილებს ჩამოთვლილთაგან ერთ-ერთ მოთხოვნას:
• წამყვანი მასწავლებლის სტატუსის მოსაპოვებლად საჭირო კრედიტქულებიდან მოპოვებული აქვს არანაკლებ 13 კრედიტქულა;
• უფროსი მასწავლებლის სტატუსი მინიჭებული აქვს დოქტორის ან, მასთან გათანაბრებული აკადემიური ხარისხის მოპოვების შედეგად განათლების მიმართულებით ან, იმ დარგში/სპეციალობაში, რომლის შესაბამის საგანსაც ასწავლის.
გარე დაკვირვებისთვის რეგისტრაცია სასწავლო წლის განმავლობაში ორჯერ ცხადდება. რეგისტრაცია ელექტრონულად ხდება, განაცხადში, რომელსაც მასწავლებელი ავსებს, მითითებული უნდა იყოს,- საგანი, რომელსაც ასწავლის და რომელშიც სურს გარე დაკვირვების გავლა; კლასი, რომელშიც გეგმავს გარე დაკვირვებისთვის საგაკვეთილო პროცესის წარმართვას; საგნის შესაბამისი საათობრივი დატვირთვა კვირის განმავლობაში.
გარე დამკვირვებელთა ჯგუფი ორი წევრისგან შედგება,- ერთ-ერთი წევრი იმ საგნის/საგნობრივი ჯგუფის ფასილიტატორია, რომელი საგნის გაკვეთილზეც გარე დაკვირვება ჩატარდება. მას მასწავლებლის სახლი შეარჩევს სხვა სკოლიდან, რომელიც ახლომდებარე რეგიონში მდებარეობს.
მეორე წევრი კი შესაფასებელი გაკვეთილის საგნის/საგნობრივი ჯგუფის შესაბამისი აკადემიური ხარისხის მქონე პირი უნდა იყოს და აკმაყოფილებდეს ერთ-ერთ შემდეგ მოთხოვნას: უნდა ჰქონდეს შესაფასებელი გაკვეთილის საგნის მიმართულებით მასწავლებლად მუშაობის არანაკლებ სამწიანი გამოცდილება; უნდა ჰქონდეს პროფესიულ ან/და უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში სასწავლო პროცესის წარმართვის გამოცდილება შესაბამისი საგნის მიმართულებით; უნდა ჰქონდეს წამყვანი მასწავლებლის/მენტორის სტატუსი და შესაფასებელი გაკვეთილის შესაბამისი საგნის სწავლების გამოცდილება; წარმატებით უნდა ჰქონდეს გავლილი გარე დაკვირვება.
გარე დაკვირვება 4 ეტაპისგან შედგება: წინასაგაკვეთილო შეხვედრა; გაკვეთილზე დაკვირვება; გაკვეთილის შემდგომი შეხვედრა; გაკვეთილის შეფასება.
გარე დაკვირვება მასწავლებლის მიერ შეთავაზებული 5 გაკვეთილიდან ერთ-ერთ გაკვეთილზე ტარდება. გარე დამკვირვებელთა ჯგუფის თითოეული წევრი, გაკვეთილის შეფასების რუბრიკის გამოყენებით, დამოუკიდებლად აფასებს მასწავლებლის მიერ ჩატარებულ გაკვეთილს. გაკვეთილის შეფასების მაქსიმალური ქულაა 32, გაკვეთილი დადებითად შეფასებულად ჩაითვლება, თუ ის დააგროვებს გარე დამკვირვებელთა ჯგუფის ორივე წევრის მიერ შეფასებული ქულების საშუალო არითმეტიკულის 75%-ს, არანაკლებ 24 ქულას. სპორტის საგნობრივ ჯგუფში შემავალ საგნებში კი გაკვეთილების შეფასების მაქსიმალური ქულაა 28. გაკვეთილი დადებითად შეფასებულად ჩაითვლება, თუ მასწავლებელი დააგროვებს არანაკლებ 21 ქულას. თუ მასწავლებელი უარყოფით შეფასებას მიიღებს, მას ხელახალი გარე დაკვირვების უფლება მომდევნო სასწავლო წელს მიეცემა.

A Component for Promotion of Senior Teachers was added to the Scheme
According to the order of the Minister of Education and Science of Georgia, the rule of external observation was approved within the framework of commencement of teachers’ activities, professional development and career advancement scheme. The rule regulates the processes related to external observation in order to observe the lessons conducted by the senior teacher. Registration for external observations will be announced by September next year.
A senior teacher, willing to obtain the status of leading teacher and meeting one of the following requirements, shall be entitled to pass the external observation:
• At least 13 credits have been obtained from the credits required for obtaining of the leading teacher’s status;
• The status of a senior teacher is awarded as a result of obtaining of Doctor’s or equivalent academic degrees in the direction of education or in the field / specialization he / she teaches.
Registration for external observation is announced twice during the academic year. The registration is carried out electronically, the application, filled by the teacher, should indicate - the subject taught by him/her, in which he/she wishes to pass the external observation; class, where he/she intends to conduct the lessons for external observation; the hourly load of the subject during a week.
A group of external observers consists of two members - one of the members is the facilitator of the subject / subject group, to the lesson of whose subject the external observation will be conducted. The Teachers’ House will select him/her from another school located in the adjacent region.
The second member should be a person with an academic degree relevant to the subject / subject group of the lesson to be observed and should meet one of the following requirements: must have at least three-year experience of teacher in the direction of subject of the lesson to be assessed; must have experience in conducting the study process in the vocational and / or higher education institution in the direction of the relevant subject; must have the status of the leading teacher / mentor and the experience of teaching the relevant subject of the lesson to be assessed; he/she should have successfully completed external observation.
External observation consists of 4 stages: pre-lesson meeting; observation on lesson; post-lesson meeting; assessment of the lesson.
External observation is conducted on one of the 5 lessons suggested by the teacher. Each member of the group of external observers, using the lesson assessment rubric, shall independently assess the lesson conducted by the teacher. The maximum score of the lesson is 32, the lesson will be considered positively assessed if he/she accumulates 75% of the average arithmetic scores calculated by both members of the external observer group, at least 24 points. In the sports subject, the maximum score of lessons is 28. The lesson will be considered positively assessed if the teacher collects at least 21 points. If the teacher gets a negative assessment, he / she will be permitted to be re-observed in next academic year.