პროფესიული განათლების საკითხებზე ფორუმი გაიმართა
პროფესიული განათლების პოტენციალის რეალიზების ხელშეწყობაზე იმსჯელეს განათლების პოლიტიკის მეორე ფორუმზე, რომელიც UNICEF საქართველოს, მსოფლიო ბანკისა და თსუ ეკონომიკის საერთაშორისო სკოლის (ISET) ორგანიზებით გაიმართა.
პროფესიული განათლების განვითარების ხელშეწყობა საქართველოს მთავრობის მნიშვნელოვანი პრიორიტეტია. შედეგად, ბოლო პერიოდში ბევრი პოზიტიური ცვლილება განხორციელდა, კერძოდ, პროფესიული განათლება ყველა ასაკის ადამიანისთვის ხელმისაწვდომი გახდა, სწავლას სახელმწიფო აფინანსებს, კოლეჯები სტუდენტებს ინოვაციურ და გამორჩეულ სასწავლო გარემოს სთავაზობს, შემცირდა უმუშევრობის დონე პროფესიული პროგრამების კურსდამთავრებულთა შორის. მიუხედავად ამისა, ჯერ კიდევ ბევრია სამუშაო კერძო სექტორის პროფესიულ განათლებაში ჩართულობის გაზრდის კუთხით, აუცილებელია მათი მოტივაციის გაზრდა და ისეთი თანამშრომლობის შეთავაზება, რაც კერძო სექტორის საჭიროებებსაც მოერგება და ერთობლივად მოხდება შრომის ბაზრის კვალიფიციური კადრებით უზრუნველყოფა.
ფორუმის ფარგლებში სწორედ იმ ნაბიჯებზე, მიდგომებსა და საჭირო რეკომენდაციებზე იმსჯელეს, რაც აუცილებელია პროფესიულ განათლებაში არსებული პრობლემების მოგვარებისა და მისი შემდგომი განვითარებისთვის.

Forum was held on Vocational Education Issues
Promotion of realization of the vocational education potential was discussed at the second forum of Education Policy, organized by UNICEF Georgia, World Bank and TSU International School of Economics (ISET).
Promotion to development of vocational education is the significant priority for the Government of Georgia. As a result, there has been a lot of positive changes in recent years, in particular, vocational education has become available to people of all ages, studying is funded by the state, the colleges offer innovative and distinguished learning environment to the students, unemployment levels among the vocational programs graduates is reduced. Nevertheless, there is still a lot to do in order to increase involvement of private sector in vocational education, it is necessary to increase their motivation and to suggest such cooperation, which will be complemented with the private sector needs and will provide the labor market with qualified staff.
Steps, approaches and recommendations, necessary for solution of the problems in vocational education and for further development, were discussed within the framework of the forum.