ქუთაისის სკოლების წარჩინებული კურსდამთავრებულები ოქროს მედლებით დაჯილდოვდნენ
მოსწავლეთა მოტივაციის ამაღლების მიზნით, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო არაერთ პროექტს თუ პროგრამას ახორციელებს, მათ შორისაა „წარჩინებულ მოსწავლეთა მედლების ქვეპროგრამა“, რომლის მიზანია მოსწავლეთა აკადემიური მოსწრების წახალისება და წარჩინებულ მოსწავლეთა წარმოჩენა.
წელს ოქროს მედლები გადაეცემა საჯარო და კერძო სკოლების 1861 კურსდამთავრებულს, რომელთაც სკოლა 2015-2016 სასწავლო წელს დაასრულეს. მათ შორის 132 ქუთაისის წარმომადგენელია, მედლები მათ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ლია გიგაურმა, პარლამენტის განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტის თავმჯდომარესთან მარიამ ჯაშთან და ქუთაისის ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლებთან ერთად გადასცა.
მედალოსან კანდიდატთა შერჩევის კრიტერიუმები ეროვნული სასწავლო გეგმით რეგულირდება. მოსწავლე, რომლის საშუალო საფეხურის საერთო ქულაა 10 დამრგვალების გარეშე და მიიღებს დადებით შეფასებას სკოლის გამოსაშვებ გამოცდებზე, იღებს სრული ზოგადი განათლების ოქროს მედალოსნის ატესტატს. მოსწავლე, რომლის საშუალო საფეხურის საერთო ქულა არის 9.8 ან მეტი და მიიღებს დადებით შეფასებას სკოლის გამოსაშვებ გამოცდებზე, იღებს სრული ზოგადი განათლების ვერცხლის მედალოსნის ატესტატს.

Successful Graduates of Kutaisi Schools were awarded with Gold Medals
For enhancement of pupils’ motivation, the Ministry of Education and Science of Georgia carries out certain projects or programs, including “Subprogram of Medals of Successful Pupils”, aiming to encourage pupils’ academic achievements and to present successful pupils.
This year gold medals will be awarded to 1861 graduates from public and private schools, which have completed their school in 2015-2016 academic years. Among them there are 132 representatives of Kutaisi, the Deputy Minister of Education and Science of Georgia - Lia Gigauri, together with the chairperson of the Education, Science and Culture Committee - Mariam Jashi and the representatives of Local Self-Government of Kutaisi awarded them with the medals.
Selection criteria for medal candidates are regulated by the National Curriculum. A pupil, whose average score in total is 10 without rounding and gets a positive assessment in the graduation exams, will be awarded with the Gold Medal Certificate of Full General Education. The pupil, whose average score in total is 9.8 or higher and receives a positive assessment in the graduation exams, will be awarded with the Silver Medal Certificate of Full General Education.