პროფესიული გადამზადების ახალი ტრენინგ-ცენტრი გაიხსნა
საზოგადოებრივმა კოლეჯმა „სპექტრი“ კომპანიის „ხელოსნების ქალაქი“ ბაზაზე, ახალი ტრენინგ-ცენტრი გახსნა, სადაც დუალური განათლების პილოტირება „დურგლის“, „ხის მხატვრული დამუშავების“ და „ავეჯის კონსტრუირების სპეციალობების“ მიმართულებით განხორციელდება.
ცენტრის დაარსება კოლეჯსა და კომპანიას შორის გაფორმებული მემორანდუმის ფარგლებში განხორციელდა. აღნიშნული შეთანხმების ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი პუნქტი,  კადრების გადამზადებასა და მათ შემდგომ დასაქმებას გულისხმობს. ამავე მემორანდუმის საფუძველზე, „სამუშაოს მაძიებელთა პროფესიული მომზადება-გადამზადებისა და კვალიფიკაციის ამაღლების სახელმწიფო პროგრამის“ ფარგლებში,  კომპანიაში „ხელოსნების ქალაქი“ წარმატებით განხორციელდა „სპექტრის“ სტუდენტთა გადამზადება პროგრამის „ავეჯის კონსტრუირების სპეციალისტი (დურგალი)“ მიმართულებით.
დუალური განათლება აუცილებელია ქვეყნის ეკონომიკის განვითარებისათვის, იგი ემსახურება შრომის ბაზრით განსაზღვრული უნარების გაძლიერებას, შესაფერისი კადრების მოძიების პროცესის გამარტივებას, არასაკმარისი ადამიანური კაპიტალის შემცირებას, კერძო სექტორის მოთხოვნების შესაბამისი კვალიფიციური კადრის მიწოდებას და კომპანიის კონკურენტუნარიანობის გაზრდას ადგილობრივ და საერთაშორისო ბაზარზე.
დუალური განათლება, როგორც სტუდენტზე მორგებული განათლება, ხელს უწყობს სამუშაო ადგილზე სტუდენტების მიერ თავის მომავალი პროფესიის გაცნობის შესაძლებლობას, ჩართულობას პროგრამის დაწყებიდანვე მთელ საწარმოო ციკლში, პრაქტიკული ცოდნისა და უნარების განმტკიცებას და მაღალი კონკურენტუნარიანობას შრომის ღია ბაზარზე.

New Training-Center was opened for Professional Retraining
Public college “Spectrum” opened a new training-center on the basis of company “Artisans’ City”, where dual education will be piloted in the direction of “Carpenter”, “Artistic Processing of Wood” and “Furniture Designing Specialties”.
The center was established within the framework of the memorandum signed between the college and the company. One of the important points of this agreement is retraining and further employment of the staff. On the basis of the memorandum, the students of “Spectrum” were successfully trained in the direction of “Furniture Designing Specialties (Carpenter)” within the framework of “State Program for Professional Training and Retraining and Enhancement of Qualification of Job Seekers” in the company “Artisans’ City”.
Dual education is necessary for economic development of the country; it serves to strengthen the identified skills of the labor market, simplifying the process of searching of appropriate staff, reducing the lack of human capital, providing the qualified staff, that meets the requirements of the private sector and boosting competitiveness of the company in the local and international market.
Dual education, as a student-tailored education, facilitates the opportunity to get acquainted with the future work of the students in the workplace, to involve in the program from the very beginning during the entire production cycle, to strengthen the practical skills and abilities, as well as high competitiveness in the open labor market.