საქართველო-გერმანიის ახალი საგანმანათლებლო პროექტი
ქუთაისის საუნივერსიტეტო კომპლექსის განვითარების გეგმას, აკადემიურ და კვლევით პროგრამებს მიუნხენის საერთაშორისო ტექნიკური უნივერსიტეტის (TUM International) სპეციალისტები, ქართულ მხარესთან ერთად შეიმუშავებენ. შესაბამის დოკუმენტს დღეს, ხელი საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ თეიმურაზ მურღულიამ და მიუნხენის საერთაშორისო ტექნიკური უნივერსიტეტის  მმართველმა დირექტორმა დანიელ გოტშალდმა მოაწერეს.
შეთანხმების თანახმად, ქუთაისის უნივერსიტეტის  სასწავლო და კვლევითი პროგრამების შემუშავებისას, ასევე მართვისა, სამეცნიერო თუ, ადმინისტრაციული პერსონალის შერჩევის პროცესში, გამოყენებული იქნება TUM International- ის  ხარისხის მართვის სტანდარტები. ერთობლივი საორგანიზაციო ჯგუფი  ქუთაისის უნივერსიტეტის განვითარების ყველა ეტაპზე ითანამშრომლებს, მათ შორის  გერმანელი სპეციალისტები ქართველ არქიტექტორებს უნივერსიტეტის ინფრასტრუქტურის საპროექტო სამუშაოების პროცესშიც გაუწევენ კონსულტაციებს.
ხელშეკრულების თანახმად, ასევე გათვალისწინებულია ქუთაისის უნივერსიტეტის შემადგენლობაში ინოვაციების ცენტრის, კლასტერების ჰაბის და გამოყენებითი კვლევების ცენტრის ჩამოყალიბება და პოტენციური ბიზნესპარტნიორების მოძიება. ერთობლივად შემუშავდება კონცეფცია ცოდნის გადაცემისა და ინოვაციების ცენტრების განვითარების მიზნით, რაც ქუთაისის უნივერსიტეტს ხელს შეუწყობს გახდეს ცოდნისა და ინოვაციების ცენტრი რეგიონში.
მიუნხენის ტექნიკურ უნივერსიტეტს (TUM), რომელიც მე-19 საუკუნეში დაფუძნდა, 12 ფაკულტეტი აქვს, მათ შორის - საინჟინრო, საბუნებისმეტყველო და სოციალური მეცნიერებების, სოფლის მეურნეობის, კვების ტექნოლოგიის და სამედიცინო. უნივერსიტეტი განსაკუთრებულ ყურადღებას უთმობს ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების სფეროს. ყოველწლიურად, 1000-ზე მეტი ხელშეკრულება ფორმდება წამყვან ტექნოლოგიურ კომპანიებთან. უნივერსიტეტის სტუდენტებმა 800–ზე მეტი "სტარტაპ კომპანია" დააფუძნეს. მიუნხენის ტექნიკურ უნივერსიტეტს 40 000 სტუდენტი და 10 000 თანამშრომელი ჰყავს. უნივერსიტეტის პროფესორ–მასწავლებლებს მიღებული აქვთ 13 ნობელის პრემია ფიზიკაში, ქიმიასა და მედიცინაში.

New Educational Project of Georgia and Germany
The specialists of the International Technical University of Munich (TUM International) will develop the Kutaisi University Complex development plan, academic and research programs together with the Georgian side. Deputy Minister of Education and Science of Georgia - Teimuraz Murgulia and Managing Director of International Technical University of Munich - Daniel Gottschald signed the relevant document today.
According to the agreement, the TUM International Quality Management Standards will be applied in development of Kutaisi University study and research programs as well as in the process of selection of management, scientific and administrative staff. The joint organizational group will cooperate at all stages of development of Kutaisi University and the German specialists will provide consultations to Georgian architects in the process of design works of the University infrastructures.
The agreement also envisages establishment of the Innovation Center, Clusters Hub and Applied Research Centre in Kutaisi University and seeking of potential business partners. The concept will be developed jointly for transfer of knowledge and development of the innovation centers, which will facilitate the Kutaisi University to become the center of knowledge and innovation in the region.
The Technical University of Munich (TUM), founded in 19th century, has 12 faculties, including engineering, natural sciences and social sciences, agriculture, food technology and medical. The University pays special attention to the field of innovation and technology. Annually, more than 1000 agreements are signed with the leading technology companies. The University students have founded more than 800 “Startup Companies”. The Technical University of Munich has 40 000 students and 10 000 employees. The University professors and teachers have received 13 Nobel Prizes in physics, chemistry and medicine.