საზაფხულო ბანაკი დაიწყო
მოსწავლეთა საზაფხულო ბანაკმა სტარტი აიღო და მიმდინარე წლის სექტემბრამდე გაგრძელდება. მოსწავლეთა პირველ ნაკადს წყნეთში ბაქსვუდის საერთაშორისო სკოლა მასპინძლობს.
სახელმწიფო დაფინანსებით, ზაფხულის განმავლობაში, შვიდ სხვადასხვა ლოკაციაზე (ანაკლია, მანავი, კაჭრეთი, სალიბაური (აჭარა), ბათუმი, ქუთაისი, წყნეთი)  60-მდე ნაკადი,  11 000-მდე მე-7, მე-8, მე- 9 კლასის მოსწავლე დაისვენებს.
მოსწავლეთა რაოდენობა თითოეულ ნაკადში  ლოკაციების მიხედვით განსხვავებულია და საშუალოდ 130-დან 300 ბავშვს შეადგენს. ბანაკში დასვენების შესაძლებლობა კი ეძლევათ, მოსწავლეებს სხვადასხვა სოციალური კატეგორიიდან -  ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრებ, ეთნიკური უმცირესობების, ეტლით მოსარგებლე, წარჩინებულ, მცირეკონტიგენტიან და ა.შ. სკოლების მოსწავლეებს.
აღსანიშნავია, რომ ასეთი მასშტაბის ბანაკებს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო პირველად ახორციელებს და მიზანს მოსწავლეთა სოციალურ ინტეგრაცია, ჯანსაღი ცხოვრების წესის პოპულარიზაცია, საქართველოში მცხოვრები ეთნიკური უმცირესობების ინტეგრაციის ხელშეწყობა, პატრიოტული სულისკვეთების ამაღლება, ეროვნული და ზოგადსაკაცობრიო ღირებულებათა დამკვიდრება, ფიზიკურად ძლიერი და სულიერად ჯანსაღი თაობის აღზრდა წარმოადგენს.
წელს ანაკლიის ბანაკის ორგანიზებაში საქართველოს ბავშვთა და ახალგაზრდობის ეროვნულ ცენტრთან ერთად,  ჩართულია საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროც, ხოლო მანავის სამხედრო ბაზაზე და ქუთაისის კადეტთა ლიცეუმში, ბანაკი განხორციელდება საქართველოს თავდაცვის სამინისტროსთან და ბავშვთა და ახალგაზრდობის ეროვნულ ცენტრთან ერთად.

The summer camp of pupils took start on June 21, 2017 and will continue until September, 2017. The first camps are hosted by Baxwood International School in Tskneti.
Up to 60 streams, in total 11 000 pupils will go to seven different locations (Anaklia, Manavi, Kachreti, Salibauri (Adjara), Batumi, Kutaisi, Tskneti) during the summer, through state funding. It should be noted that the Ministry of Education and Science of Georgia is implementing the camps of similar types and scale for the first time.
The number of pupils in each stream is different according to the locations and in average varies from 130 up to 300 children.
7th, 8th and 9th grade pupils from various social categories, including the excellent pupils, small-scale school pupils, pupils living in the occupied territories, ethnic minorities, pupils using wheelchairs and others, will take part in the camps.
The Ministry of Education and Science of Georgia together with the National Children and Youth Center of Georgia is involved in implementation of the Anaklia camp this year and the camp will be organized at the military base of Manavi and the Cadets Lyceum in Kutaisi, together with the Ministry of Defense of Georgia and the National Children and Youth Center.
Implementation of the camp will facilitate social integration of pupils, popularize healthy lifestyles, promote integration of ethnic minorities living in Georgia, increase patriotic spirit, establish national and universal values, increase physical and spiritually healthy generation.