პროგრამის „ისწავლე საქართველოში“ ფარგლებში განათლების საერთაშორისო ცენტრის კონკურსის გავლის შედეგად 5 უნგრელი სტუდენტი ჩამოვა
28.06.2017
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და განათლების საერთაშორისო ცენტრის მიერ  2017 სასწავლო წლისთვის გამოცხადებული კონკურსი - „ სტიპენდია უნგრელი სტუდენტებისა და მკვლევარებისთვის“ დასრულდა.  კონკურსის შედეგად 5 გამარჯვებული (ბაკალავრიატი, მაგისტრატურა, დოქტორანტურა) გამოავლინდა,  რომლებიც ზაფხულის განმავლობაში  თბილისს ეწვევიან და ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში  საკუთარი ინტერესებიდან გამომდინარე შემდეგ საზაფხულო კურსებს გაივლიან:
•   ინდივიდუალური კურსი - სამხრეთ კავკასიის ქვეყნების პოლიტიკა საბჭოთა კავშირის      დაშლის შემდგომ;

5 Hungarian Students will arrive within the program of the Center for International Education “Study in Georgia”
Contest announced by the Ministry of Education and Science of Georgia and Center for International Education – “Scholarship for Hungarian Students and Researchers” for the 2017 academic year was completed. As a result 5 winners were determined (Bachelor’s Degree, Master’s Degree, Doctorate) which will visit Tbilisi during summer and will take the following summer courses in Ivane Javakhishvili Tbilisi State University:
• Individual course - Policy of South Caucasian countries after collapse of the Soviet Union;
• Mythology of Georgia;
• Ethnography of Georgia.
Ministry of Education and Science of Georgia will provide following for the scholarship holders: Free training course, medical insurance and scholarship in the amount of 600 GEL.