ევროკავშირის მხარდაჭერა საქართველოს
ევროკავშირი საქართველოს მხარდასაჭერად ახალ ჩარჩო-პროექტზე  მუშაობს. ევროკავშირის 49 მილიონ ევროიანი  საბიუჯეტო და ტექნიკური დახმარება, რომელიც პროექტის ფარგლებში საქართველოსთვის გამოიყოფა,  ძირითადად,  ეკონომიკური და საბაზრო შესაძლებლობების განვითარებაზე იქნება კონცენტრირებული და მიმდინარე პროგრამის (27 მილიონ ევროიანი საბიუჯეტო მხარდაჭერის პროექტი)  გამოცდილებას დაეფუძნება.
პროგრამა 2018 წელს ამოქმედდება და მის განხორციელებაში ჩართული იქნება 4 სამინისტრო: განათლებისა და მეცნიერების, სპორტისა და ახალგაზრდობის, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის, ასევე ეკონომიკის სამინისტროები. ამ ეტაპზე მიმდინარეობს სამინისტროებთან სამუშაო შეხვედრები. ერთ-ერთი სამუშაო შეხვედრა ევროკავშირის წარმომადგენლებთან საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროში, მინისტრის პირველი მოადგილის ქეთევან ნატრიაშვილის მონაწილეობით გაიმართა.
ახალი პროექტი იქნება უფრო ფართო სპექტრის და მოემსახურება უნარ-ჩვევების განვითარებას შრომის ბაზრის საჭიროებების დასაკმაყოფილებლად. პროგრამის მიზანია დასაქმებისათვის აუცილებელი უნარ-ჩვევების განვითარების ხელშეწყობა, რათა საქართველოს მოქალაქეებმა შეძლონ  თვითდასაქმება ან, უკვე არსებული სამუშაო ადგილების პირობებში, მოერგონ მოთხოვნებს და დასაქმდნენ. პროგრამა ასევე დაეხმარება დასაქმებულ პირებს აიმაღლონ კვალიფიკაცია.
ევროკავშირის პროგრამის ძირითადი პრიორიტეტებია: აქტიური შრომის ბაზრის პოლიტიკის შემუშავება, ბაზრის მოთხოვნების შესაბამისი პროფესიების პროგნოზირება, პროფესიული ორიენტაცია და კონსულტირება, საჯარო დასაქმების სერვისების განვითარება, პროფესიული განათლების განვითარება, მთელი ცხოვრების განმავლობაში სწავლის ხელშეწყობა, განათლების ხარისხის უზრუნველყოფა, სამუშაოზე დაფუძნებული სწავლება და კერძო-საჯარო პარტნიორობა, მასწავლებელთა მომზადება-გადამზადება, სამეწარმეო სწავლება და საკვანძო კომპეტენციების განვითარება.
49 მილიონ ევროიანი გრანტი ეძლევა საქართველოს მის მიერ პრიორიტეტად დასახული მიზნების განსახორციელებლად და იმ აქტივობებისთვის, რომელიც გაწერილია შესაბამის სტრატეგიებში და სამოქმედო გეგმებში 2018 წლიდან შემდეგი 5 წლის განმავლობაში.

EU support for Georgia
The European Union is working on a new framework-project for supporting Georgia. 49 million euro budget and technical assistance, which is allocated for Georgia within the framework of the project, will mainly focus on the development of economic and market capabilities and will be based on the experience of the current program (27 million EUR budget support project).
The program will be launched in 2018 and 4 Ministries will be involved in its implementation: Ministry of Education and Science, Ministry Sports and Youth, Ministry of Labor, Health and Social Security, as well as the Ministry of Economy. At this stage working meetings are held with the Ministries. One of the working meetings was held with the representatives of the European Union in the Ministry of Education and Science of Georgia with the participation of First Deputy Minister Ketevan Natriashvili.
The new project will have a wider spectrum and will serve to development of skills to meet the needs of the labor market. The goal of the program is to promote development of skills necessary for employment in order the citizens of Georgia could be self-employed or to adjust the requirements within the existing work places and be employed. The program will also help the employed persons to improve their qualifications.
The main priorities of the European Union are: elaboration of active labor market policies, forecasting professions appropriate to market requirements, professional orientation and consulting, development of public employment services, development of vocational education, promoting learning throughout life, providing quality of education, work-based teaching and private - public partnership, teachers’ training - retraining, entrepreneurial training and development of key competences.
49 million EUR grant is given to Georgia for the purpose of implementation of its priorities and for activities that are defined in relevant strategies and action plans from 2018 during the next 5 years.