პროფესიული განათლების სტუდენტებისა და პედაგოგებისთვის სემინარი მოეწყო
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოება (GIZ)-ის, ორგანიზებით პროფესიული განათლების მასწავლებელთა და სტუდენტთათვის, რომლებიც ჩართულნი არიან დუალური მიდგომით მეღვინის საგანმანათლებლო პროგრამის პილოტირებაში, სემინარი მოეწყო. ღონისძიების ფარგლებში, მონაწილეები ღვინის ეროვნული სააგენტოს ფუნქციებს, ღვინის სექტორის განვითარების სტრატეგიას, დარგის მნიშვნელოვან სტატისტიკურ მონაცემებს, ქართული ღვინის მარკეტინგის გეგმას, დარგის რეგულირების საკითხებსა და საექსპორტო მოთხოვნებს გაეცნენ.
გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის ორგანიზაციის (GIZ) „კერძო სექტორის განვითარებისა და პროფესიული განათლების პროგრამის“ ხელშეწყობით, 2015 წლიდან, მიმდინარეობს სამუშაოზე დაფუძნებული/დუალური მიდგომით სწავლება ღვინის სექტორში.
პილოტირების პროცესში ჩართულნი არიან პროფესიული საგანმანათლებლო დაწესებულებები, საზოგადოებრივი კოლეჯი „აისი“ და „ილია წინამძღვრიშვილის სახელობის კოლეჯი“. კერძო სექტორის მხრიდან „ქინძმარაულის კორპორაცია“, „შატო მუხრანი“, „შუხმანვაინს“, „შუმი“, „მარანული“, „შადრევანი“, “ ქინძმარაულის მარანი“ და „კახური ტრადიციული მეღვინეობა“.

A Seminar was organized for Vocational Education Students and Teachers
The Ministry of Education and Science of Georgia and the German International Cooperation Society (GIZ) organized a seminar for vocational education teachers and students, involved in piloting of the Winemaker’s Educational Program with the dual approach. Within the framework of the event, participants got acquainted with the functions of the National Wine Agency, wine sector development strategy, important statistical data of the field, Georgian wine marketing plan, field regulation issues and export requirements.
With the support of the “Private Sector Development and Vocational Education Program” of the German International Cooperation Organization (GIZ), work-based / dual approach study is being implemented in the wine sector since 2015.
Vocational education institutions, Community College “Aisi” and “Ilia Tsinamdzgvrishvili College”, as well as “Kindzmarauli Corporation”, “Chateau Mukhrani”, “Schuchman-Wine”, “Shumi”, “Maranuli”, “Shadrevani”, “Kindzmarauli Wine Cellar” and “Kakhetian Traditional Winemaking” from the private sector are involved in the piloting process.