მანდატურები თავიანთი მოვალეობის შესრულებას შეუდგნენ
15 აპრილიდან, მანდატურები თბილისის შვიდ საპილოტე საჯარო სკოლაში შევიდნენ და თავიანთი  მოვალეობის შესრულებას შეუდგნენ. ეს  სკოლებია: 1 ექსპერიმენტული, მე-11, 23-ე, 24-ე, 51-ე, 52-ე, 117-ე.
განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა და  შსს აკადემიის რექტორმა ხატია დეკანოიძემ  117-ე საჯარო სკოლაში პედაგოგებს, მოსწავლეებსა  და მათ მშობლებს თავად წარუდგინეს  მანდატურები და კიდევ ერთხელ განმარტეს ამ ახალი ინიციატივის მნიშვნელობა.  თავიანთ მომავალ საქმიანობაზე ისაუბრეს  და აუდიტორიის მიერ დასმულ შეკითხვებს უპასუხეს მანდატურებმაც.
დანარჩენ ექვს საჯარო სკოლაში მანდატურები განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილეებმა და სამინისტროს სხვა ხელმძღვანელმა პირებმა წარადგინეს.
მანდატურთა სამკაციანი ჯგუფი, რომლის შემადგენლობაშიც ერთი ქალბატონია, უსაფრთხო სკოლის პროგრამის ფარგლებში გადამზადდნენ და სრულად ფლობენ იმ უნარ-ჩვევებს, რაც დაეხმარებათ  სკოლაში კონფლიქტების, დანაშაულის პრევენცია და ბავშვებისთვის ყველა სახის დახმარების გაწევა უზრუნველყონ. მათ სადამსჯელო ღონისძიებების განახორციელება ეკრძალებათ და ვალდებულნი არიან მოსწავლეთა უსაფრთხოებაზე იზრუნონ.
სკოლის მანდატურები საინფორმაციო ტექნელოგიებით აღჭურვილ, საგანგებოდ მათთვის  გამოყოფილ ოთახებში განთავსდნენ, აქვთ სპეციალური ფორმა და თანამედროვე საკომუნიკაციო საშუალებები.
უსაფრთხო სკოლის პროგრამის ფარგლებში განხორციელებული  ახალი ინიციატივის მიზანია სწავლის პერიოდში მშობლებს  შვილების უსაფრთხოების სრული გარანტია ჰქონდეთ.

The Guards Begin to Implement Their Duties
The Guards entered Tbilisi 7 pilot schools on April 15 and began to implement their duties. They entered the following schools: the first experimental school and the public schools №11, №23, №24, №51, №52, №117.
The Minister of Education and Science, Dimitri Shashkini and the Rector of the Academy of the Ministry of Internal Affairs, Khatuna Dekanoidze personally introduced the Guards and explained the new initiative to the teachers, the schoolchildren and the parents of the public school #117. The Guards spoke about their future activities and answered the questions of the auditorium as well.
The Deputy Ministers and the leading officials of the Ministry introduced the Guards to other six schools.
The group of the Guards is formed with 2 men and one woman. They passed the trainings  in the framework of the Safe School. The Guards fully developed the skills to prevent the conflicts, crime and provide the schoolchildren with any kind of help. They have no right of punishment and are obliged to care for the security of the children.
The Guards are located in the rooms, equipped with the informational technologies. They received the uniforms and the modern communicational techniques.
The goal of the new initiative, being implemented in the scope of the Safe School is to ensure the safety of the schoolchildren during the educational process.