ორენოვანი მასწავლებლების კონკურსი იწყება
ეროვნული უმცირესობების წარმომადგენელი ახალგაზრდებისთვის განკუთვნილი, ორენოვანი დამხმარე მასწავლებლების შესარჩევი კონკურსი იწყება. კონკურსი მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის პროგრამის “არაქართულენოვანი სკოლების მასწავლებლების პროფესიული განვითარება“ ფარგლებში ტარდება და მასში მონაწილეობა ქართულ ენაში მომზადების საგანმანათლებლო პროგრამის, "1+4" ბაკალავრიატის კურსდამთავრებულებს შეუძლიათ.
პროექტი დღეს საქართველოს ვიცე პრემიერმა, განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა ალექსანდრე ჯეჯელავამ და შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა ბენეფიციარებს და ჟურნალისტებს წარუდგინეს.
შერჩეული დამხმარე მასწავლებლები გადანაწილდებიან ეროვნული უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებული რეგიონების არაქართულენოვან სკოლებში, სადაც სახელმწიფო ენის სწავლება განსაკუთრებულ წახალისებას საჭიროებს. ისინი ადგილობრივ მასწავლებლებს დაეხმარებიან ენისა და საგნის ინტეგრირებული გაკვეთილების დაგეგმვასა და ჩატარებაში.
კონკურში მონაწილეობის მისაღებად 10 ივლისიდან 21 ივლისის ჩათვლით განაცხადის გაკეთება შესაძლებელია საჯარო სამსახურის ბიუროს ვებგვერდზე.
კანდიდატმა უნდა წარადგინოს აკრედიტებული უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების ბაკალავრის დიპლომი და ქართულ ენაში მომზადების სერტიფიკატი.
მასწავლებელთა შესარჩევად გათვალისწინებულია ორი ეტაპი: განაცხადების გადარჩევა და გასაუბრება.
შერჩეული კანდიდატები სკოლებში გადანაწილებამდე გაივლიან ინტენსიურ მომზადებას. მათ ორი წლის განმავლობაში დაენიშნებათ 750 ლარამდე ხელფასი, ხოლო პროგრამის წარმატებულ მონაწილეებს დაუფინანსდებათ სწავლა საქართველოს აკრედიტებული უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების მაგისტრატურის საფეხურზე ეროვნული სასწავლო გეგმით გათვალისწინებული საგნების ან განათლების ადმინისტრირების მიმართულებით სახელმწიფო სასწავლო სამაგისტრო გრანტის ოდენობით.

Contest for Bilingual Teachers Starts
Qualifying contest starts for bilingual assistant teachers for the young people from the ethnic minorities. The contest is conducted within the frameworks of the program of the National Center for Teacher Professional Development – “Professional Development of Non-Georgian Language Teachers” and the graduates of the Georgian language learning program - “1 + 4” bachelor’s course will be eligible to participate in it.
The project was presented by the Vice Prime Minister of Georgia, Minister of Education and Science - Aleksandre Jejelava and the State Minister for Reconciliation and Civic Equality - Ketevan Tsikhelashvili to beneficiaries and journalists.
Selected assistant teachers will be distributed to the non-Georgian schools in the regions compactly populated by ethnic minorities, where teaching of the state language requires special encouragement. They will assist the local teachers to plan and conduct integrated lessons of language and subject.
For participation in the contest, the applicants can submit the applications on the website of the Civil Service Bureau from July 10 through July21.
Applicant must present a Bachelor’s Degree of the accredited higher education institution and a certificate of training in Georgian language.
Two stages are defined for selection of teachers: selection of applications and interview.
Prior to distribution in schools, selected candidates will take intensive training. Within two years they will receive a salary of 750 GEL and successful program participants will be financed by the state educational master’s grant in the direction of administration of subjects or education stipulated by the national curriculum.