საქართველო-ავსტრიის თანამშრომლობის ახალი შესაძლებლობები
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის ალექსანდრე ჯეჯელავას ავსტრიაში ვიზიტის ფარგლებში, მნიშვნელოვანი შეხვედრა გაიმართა მსოფლიოში ცნობილ მეცნიერთან, ავსტრიის მეცნიერებათა აკადემიის პრეზიდენტთან, პროფესორ ანტონ ცაილინგთან. შეხვედრის თემა სამეცნიერო სფეროში და საერთო ევროპული კვლევების კუთხით თანამშრომლობის საკითხები იყო. შეხვედრაზე ასევე მოხდა შეთანხმება ავსტრიის მეცნიერებათა აკადემიის წარმომადგენლების საქართველოში ვიზიტზე.
ალექსანდრე ჯეჯელავა - საქართველოს მეცნიერებისა და განათლების რეფორმისთვის მთავარი პრიორიტეტია საერთაშორისო თანამშრომლობის ხელშეწყობა, ავსტრიული მეცნიერება ნამდვილად არის ერთ-ერთი წამყვანი ევროპაში, როგორც საერთო ევროპული კვლევების კუთხით, ასევე გლობალური მიმართულებით. ამიტომ შევთანხმდით კონკრეტულ ნაბიჯებზე, მათ შორის ველით აკადემიის წარმომადგენლებს საქართველოში, იმისთვის, რომ მეტი ინფორმაცია გაიცვალოს ქართულ და ავსტრიულ საზოგადოებას შორის, დაიგეგმოს და საფუძველი ჩაეყაროს ერთობლივ პროექტებს სამეცნიერო და საგანმანათლებლო მიმართულებით.
პროფესორი ანტონ ცაილინგი - ძალიან მოხარული ვარ, რომ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი გვესტუმრა. გვქონდა შესაძლებლობა გვესაუბრა საერთაშორისო თანამშრომლობის მიღწევებზე. გამოიკვეთა რიგი თემები, რაშიც უმჯობესია ერთობლივი მუშაობა. გაჩნდა იდეა, რომ დავაკავშიროთ ორივე ქვეყნის მეცნიერები და ვიფიქროთ რა შეიძლება გაკეთდეს მომავალში ერთობლივი თანამშრომლობით. მაგალითად, მოვაწყოთ სამეცნიერო კონფერენციები, ასევე შესაძლებელია ქართველი ახალგაზრდების მოწვევა ავსტრიაში, რათა გარკვეული პერიოდი გაატარონ ჩვენ სამეცნიერო კლუბში.

New Opportunities for Cooperation of Georgia and Austria
Within the frameworks of the visit of the Minister of Education and Science of Georgia - Aleksandre Jejelava to Austria, an important meeting was held with the world famous scientist, president of the Austrian Academy of Sciences, Professor Anton Zeilinger. The topic of the meeting was the issues of cooperation in the field of science and general European researches. At the meeting an agreement was also achieved regarding visit of the representatives of the Austrian Academy of Sciences to Georgia.
Aleksandre Jejelava - The main priority for the science and education reform of Georgia is promotion of international cooperation, Austrian science is truly one of the leading in Europe both in the terms of general European researches as well as in the global direction. That’s why we have agreed on specific steps, inter alia we are waiting for the representatives of the Academy in Georgia, in order to exchange more information between the Georgian and the Austrian society, to plan and to develop joint projects in scientific and educational directions.
Professor Anton Zeilinger - I am very glad about the visit of the Minister of Education and Science of Georgia. We had an opportunity to talk about the achievements of international cooperation. A number of topics have been identified, in which joint working is preferred. There was an idea to contact the scientists of both countries with each other and to think about what may be done in future with a joint cooperation, for example, to organize scientific conferences, and also to invite the Georgian youth to Austria in order to spend a certain period in our scientific club.