ბათუმში რექტორთა საბჭოს სხდომა გაიმართა
ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტში რექტორთა საბჭოს მორიგი სხდომა გაიმართა.  სხდომა საქართველოს ვიცე-პრემიერმა, განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა ალექსანდრე ჯეჯელავამ გახსნა და რამდენიმე მნიშვნელოვან საკითხზე, მათ შორის სისტემაში დაგეგმილ ახალ პროექტებზე ისაუბრა.
ერთ-ერთი საკითხი,  რაც სხდომაზე განიხილეს იყო პროფესიული დოქტორანტურის  და საქართველოს კანონმდებლობაში შესაბამისი რეგულაციების შექმნაზე პროცესის დაწყების საკითხი.  პროფესიული დოქტურანტურა დიდი ხანია დანერგინილია ევროპის და ბრიტანეთის უნივერსიტეტებში და არის  ერთიანი სადოქტორო პროგრამის  პირველი ეტაპი, სადაც კანდიდატს  ენიჭება  პროფესიული დოქტორის ხარისხი და მხოლოდ სურვილის შემთხვევაში აგრძელებს აკადემიური დოქტორის ხარისხსი მოპოვებაზე სწავლას. ამ შემთხვევაში პრაქტიკასთან (სფეროს მიხედვით) კავშირშია  კვლევა და სამეცნიერო  ნაშრომი არ  რჩება ,,ნაშრომი ნაშრომისთვის",  ასევე  კონკრეტული სფერო თუ მიმართულება იღებს  სარგებელს ინოვაციური  იდეებისა და  კონკრეტულ პრაქტიკულ შედეგზე ორიენტირებულ კვლევის  სახით, რომელსაც მომავალში რეალური განხორციელება მოჰყვება.
სხდომაზე ასევე იმსჯელეს მასწავლებლის და სპეციალური მასწავლებლის საუნივერსიტეტო პროგრამებზე; უნივერსიტეტების როლზე სკოლების გაძლიერებაში; საუნივერსიტეტო ასოციაციის თაობაზე და სხვ.

Rector's Council meeting was held in Batumi
The next meeting of the Rector's Council was held in Batumi Shota Rustaveli State University. The meeting was opened by the Vice Prime Minister of Georgia, Minister of Education and Science Aleksandre Jejelava and he talked about several important issues, including new planned projects in the system.
One of the issues discussed at the session was the issue of initiating the process of creating relevant regulations in the Vocational PhD and Georgian legislation. Vocational PhD has long been established in European and British Universities and it is the first phase of the PhD Program where a candidate is awarded a Vocational PhD Degree and continues to study for Academic PhD Degree only if he/she wishes to do so. In this case the research is connected to practice (according to the field) and scientific work does not remain "a thesis for thesis", as well as the specific area or direction that takes benefit in form of the innovative ideas and the research oriented at specific practical outcome that will be realized in the future.
The university programs of the teacher and the special teacher, the role of universities in strengthening of schools; generation of University Association and other were also discussed at the session;