მოსწავლეებში შრომითი უნარების განვითარებისთვის სპეციალური პროგრამა ამოქმედდება
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს განათლების ხარისხის ეროვნული ცენტრისა და გაეროს განვითარების პროგრამის  ფარგლებში, სპეციალური კურსი შეიქმნა, რომელიც პილოტირების რეჟიმში 4 პროფესიული სასწავლებლისა და 6 საჯარო სკოლის მონაწილეობით განხორციელდა.  კურსი იყო ინოვაციური მიდგომა და ითვალისწინებდა სკოლის მოსწავლეების ვიზიტებს (ორი თვის განმავლობაში, კვირაში ორჯერ) პროფესიულ სასწავლებლებში და ადგილზე  მინიმუმ ორი განსხვავებული პროფესიის პრაქტიკულ მოსინჯვას. პროცესის მონიტორინგმა   აჩვენა,  რომ მოსწავლეებს მნიშვნელოვნად შეეცვლათ დამოკიდებულება პროფესიული განათლებისა და ზოგადად, სხვადასხვა პროფესიების მიმართ, დაეუფლნენ ელემენტარულ  უნარებს მებაღეობის, ცხოველების მოვლის, კულინარიის, ხეზე მუშაობის  და სხვა მიმართულებით. მოსწავლეები თვლიან, რომ პროცესი იყო სახალისო და საინტერესო.
ახალ ინიციატივას  მიეძღვნა კონფერენცია, რომლის  მიზანს წარმოადგენდა დაინტერესებული მხარეებისა და სკოლის მოსწავლეებისათვის პროფესიული უნარების განვითარების  კურსების  პილოტირების შედეგების გაცნობა.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო  აღნიშნული მეთოდოლოგიის უფრო მასშტაბურად დანერგვის საკითხებზე მუშაობს, სადაც თავად სკოლებსაც მიეცემათ საშუალება განუვითარონ მოსწავლეებს შრომითი უნარები და მიაწოდონ ინფორმაცია პროფესიების შესახებ.

Within the framework of the National Center for Educational Quality Enhancement and UNDP, a special course was created which was implemented in piloting mode with the participation of 4 vocational institutions and 6 public schools. The course was an innovative approach and envisaged visits of schoolchildren (during two months, two times a week) in vocational colleges and trying at least two different professions there. The monitoring process showed that students have significantly changed their attitude towards different professions, studied elementary skills of gardening, animal care, cookery, working at trees and in other directions. The students think that the process was funny and interesting.
The conference was dedicated to the new initiative, which aimed to introduce the results of piloting of development courses of vocational skills for stakeholders and pupils.
The Ministry of Education and Science of Georgia works on the issues of more large-scale implementation of the mentioned methodology, where the schools themselves will be able to develop labor skills of the students and provide them with information on professions.