სკოლებში სამოქალაქო თავდაცვისა და უსაფრთხოების კაბინეტები იხსნება
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი დიმიტრი შაშკინი და თავდაცვის მინისტრი ბაჩო ახალაია მცხეთის მეორე საჯარო სკოლაში სამოქალაქო თავდაცვისა და უსაფრთხოების კაბინეტის გახსნას დაესწრნენ.
აღნიშნული პროგრამა არის პილოტური და ამ ეტაპზე ასეთი კაბინეტები   რუსთავის, მცხეთის და თბილისის 15 სკოლაში გაიხსნება.
საქართველოს პრეზიდენტის ინიციატივის საფუძველზე, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ, განათლების სისტემის რეფორმის მეორე ეტაპის ფარგლებში, სკოლებში სამოქალაქო თავდაცვისა და უსაფრთხოების ახალი სასწავლო კურსი შეიმუშავა.
ახალი სასწავლო პროგრამა მოიცავს ისეთ საკითხებს, როგორიცაა სამოქალაქო თავდაცვა, საგზაო უსაფრთხოება, პირველადი სამედიცინო დახმარება, ქართული ჯარის ისტორია და ქართული არმიის შეიარაღების გაცნობა.
სამინისტროს წარმომადგენლებთან ერთად სამუშაო პროცესში ჩართულნი იყვნენ შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის, თავდაცვის, შინაგან საქმეთა,  გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროების წარმომადგენლები და უცხოელი ექსპერტები.
სპეციალურად შემუშავებული მეთოდოლოგიის საფუძველზე შეირჩა საპილოტე სკოლები, რომლებშიც სამოქალაქო თავდაცვისა და უსაფრთხოების სწავლება განხორციელდება. მიღებული პილოტირების შედეგების ანალიზის შედეგად, სამოქალაქო თავდაცვისა და უსაფრთხოების კურსი საბოლოო სახით ჩამოყალიბდება და ახალი სასწავლო წლიდან სკოლებში სავალდებულო საგანი გახდება.

The Civil Defence and Safety classrooms will be Opened at Schools
The Minister of Education and Science, Dimitri Shashkini and the Defence Minister, Bacho Akhalaia attended the opening ceremony of the civil defence and safety classrooms at Mtskheta public school №2.
This is the pilot program. At the first stage, the civil defence and safety classrooms will be opened in Rustavi, Mtskheta and Tbilisi 15 schools.
According to the President’s initiative, the Ministry of Education and Science developed the new educational course of the civil defence and safety in the framework of the second phase of the educational reform.
The new program envisages the following issues: the civil defence, the road safety, first aid, history of the Georgian army and review of the Georgian armament.
The representatives of the Ministry of Labor, Health and Social Affairs, the Ministry of Defence, the Ministry of Internal Affairs, as well as the representatives of the Ministry of Environment Protection and Natural resources and the foreign experts are involved in the working process together with the representatives of the Ministry of Education and Science.
Based on the specially developed methodology, the pilot schools have been selected in order to teach the civil defence and safety. According to the analyses of the piloting results, the civil defence and the safety course will be finally developed. This subject will become the compulsory at schools from the next academic year.