საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო „პროგრამა დედაენის“ ფარგლებში აცხადებს კონკურსს იაკობ გოგებაშვილის მეთოდით შედგენილი I კლასის საგანმანათლებლო რესურსის შესარჩევად, რაც ხელს შეუწყობს არამატერიალური კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლისთვის სასიცოცხლო გარემოს შექმნას. აღნიშნული პროგრამის მიზანია გოგებაშვილისეული ძირითადი მეთოდის შენარჩუნება/გააქტიურება.
„დედაენის“ - ქართული საანბანე სახელმძღვანელოს შედგენის იაკობ გოგებაშვილისეულ მეთოდს 2013 წელს მიენიჭა არამატერიალური კულტურული მემკვიდრეობის სტატუსი. 2014 წელს კი განესაზღვრა ეროვნული მნიშვნელობის კატეგორია. ქართული საანბანე სახელმძღვანელოს შედგენის გოგებაშვილის მეთოდის შესანარჩუნებლად მიზანშეწონილია, რომ სასწავლო პროცესში მოხდეს მისი გააქტიურება.
იაკობ გოგებაშვილის მეთოდით შედგენილ საგანმანათლებლო რესურსს შეარჩევს მინისტრის ბრძანებით შექმნილი კომისია. შერჩეული საგანმანათლებლო რესურსი საპილოტე რეჟიმით შევა 20 საჯარო სკოლაში.
√ საკონკურსოდ წარმოდგენილი სახელმძღვანელო უნდა შეესაბამებოდეს არამატერიალური კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლად აღიარებულ საანბანე სახელმძღვანელოს შედგენის გოგებაშვილისეულ მეთოდს (სავალდებულოა საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტროს სისტემაში შემავალი სსიპ – საქართველოს კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტოს შესაბამისი კომისიის დასკვნის წარმოდგენა);
√ I კლასის სახელმძღვანელო კომპლექტი უნდა შედგებოდეს მოსწავლის წიგნის, მოსწავლის რვეულისა და მასწავლებლის წიგნისგან;
√ სახელმძღვანელო არ უნდა შეიცავდეს სტერეოტიპულ, არაკორექტულ, დისკრიმინაციულ ან/და დისკრედიტაციულ ელემენტებს ენის, ეროვნების, რელიგიის, სქესის, სოციალური კუთვნილების და სხვა ნიშნით;
√ მასწავლებლის წიგნის შესავალ ნაწილში დაწვრილებით უნდა იყოს ჩამოყალიბებული გოგებაშვილის მეთოდის არსი და ახსნილი უნდა იყოს მისი უნიკალურობა. ძირითად ნაწილში ასახული უნდა იყოს თავის/ნაწილის/განყოფილების დანიშნულება, მათი სწავლების მიზნები და უნდა მოიცავდეს გაკვეთილების სცენარებს - პირველი თავის (იგულისხმება პირველივე თავი, რომელიც არ არის განვლილი მასალის განმეორება) ყველა გაკვეთილის სარეკომენდაციო სცენარი და ყოველი მომდევნო თავიდან არანაკლებ 1 გაკვეთილის სარეკომენდაციო სცენარი, ასევე სხვადასხვა სახის დავალებების ნიმუშები მასალიდან და მოსწავლის შეფასების მექანიზმები;
√ საკონკურსოდ წარმოდგენილი მასალა უნდა იყოს ფერადი ამონაბეჭდის სახით. ამასთანავე, უნდა ახლდეს ელექტრონული ვერსია კომპაქტურ დისკზე ჩაწერილი;
√ საავტორო უფლებების გადაცემის საკითხი და პირობები განისაზღვრება საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და ავტორს შორის გასაფორმებელი სალიცენზიო ხელშეკრულებით;
√ საკონკურსო მასალის წარმოდგენის ბოლო ვადაა 2017 წლის 29 აგვისტო.
დამატებითი ინფორმაციისთვის დაუკავშირდით საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ადმინისტრაციის (დეპარტამენტი) ქართული ენის სამმართველოს.

Competition for the I Grade Educational Resource, designed according to Iakob Gogebashvili method
Under the “Dedaena” program, the Ministry of Education and Science of Georgia, announces a competition for selecting the educational resources for the 1st grade, created according to the Iakob Gogebashvili method. The process will facilitate the creation of a vital envirinonment for preserving the intangible culture heritage of Georgia. Additionally, this program serves the purpose to maintain/activate Iakob Gogebashvili’s basic method.
Iakob Gogebashvili's method of drafting the Georgian alphabetical textbook was awarded with the status of intangible cultural heritage in 2013. In 2014, the method was given the category of national importance. Furthermore, to maintain Iakob Gogebashvilu’s method, it is highly recommended that the method be actively implemented in the educational process.
The commission created by the order of the Minister will carefully select the educational material. The selected educational resource will be distributed across Georgia’s 20 public schools.
Competition conditions:
√ The textbook presented within the competition framework, should be in compliance with Iakob Gogebashvili's method of creating a manuscript, representing an intangible cultural heritage (it is also compulsory to present a conclusion from the relevant commission of the LEPL - National Agency for Cultural Heritage Preservation of the Ministry of Culture and Monument Protection of Georgia);
√The textbook set, intended for the first grade, should consist of the following: Textbooks for students and teachers and a notebook;
√ The textbook should not contain stereotypical, incorrect, discriminatory and / or discrediting elements of language, nationality, religion, sex, social belonging and other grounds;
√In the introductory section of the Teacher's Book, the essence of Iakob Gogebashvili's method should be detailed and its uniqueness should be explained. The main part should portray the section/unit purpose, in conjunction with explaining the providing with a lesson scenario – first chapter (meaning the first chapter, which is not a repetiotion of the covered material), recommended scenarios for all lessons, as well as various types of homewors from the curriculum and student evaluation mechanisms.
√All the material presented within the competition should be a colored print. Additionally accompanied with an electronic version, saved on a compact disk.
√ The issues regarding the terms, conditions and copyright transfer shall be determined by the licensing agreement between the Ministry of Education and Science of Georgia and the author;
√The deadline for the submitting educational resources is August 29, 2017.
For additional information, please contact the Georgian Language Department of the Ministry of Education and Science of Georgia.