ახალქალაქში, სომხურ ეპარქიაში, სახელმწიფო ენის სწავლება დაიწყო
ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელ ზრდასრულ მოსახლეობაში  სახელმწიფო ენის შესწავლა სულ უფრო პოპულარული ხდება. ისინი  სურვილს გამოთქვამენ შეისწავლონ სახელმწიფო ენა. საქართველოს განათლების სამინისტროს ზურაბ ჟვანიას სახელობის სახელმწიფო ადმინისტრირების სკოლამ ახალქალაქში, სომხური სამოციქულო ეკლესიის საქართველოს ეპარქიის სამცხე-ჯავახეთის ვიკარიატში, ეპარქიის თხოვნის საპასუხოდ, ქართული ენის სწავლება დაიწყო.
სომხური ეპარქიის ინიციატივით, სახელმწიფო ენის სწავლების პროგრამის ფარგლებში, A1 დონის ჯგუფი შედგა, რომელშიც ეპარქიის სასულიერო პირები და თანამშრომლები უფასოდ ეუფლებიან სახელმწიფო ენას, რაც მნიშვნელოვნად ხელს შეუწყობს მათ  ინტეგრაციას ერთიან სახელმწიფოებრივ სივრცეში.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ლია გიგაური, შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე პეტრე კანკავა, ზურაბ ჟვანიას სახელობის სახელმწიფო ადმინისტრირების სკოლის დირექტორი ქეთევან მახარაშვილი და პარლამენტის დეპუტატები ახალქალაქის სომხურ ეპარქიაში ზემოხსენებული ჯგუფის მეცადინეობას  დაესწრნენ და აღნიშნეს, რომ საქართველოს მოქალაქეებისათვის აუცილებელია სახელმწიფო ენის ცოდნა, რათა მათ სრულფასოვნად მიიღონ ყველა ის სიკეთე და გამოიყენონ ყველა შესაძლებლობა, რომელსაც სახელმწიფო სთავაზობს.
ლია გიგაურის თქმით, ჟვანიას სკოლამ 160 მობილური ჯგუფი მოამზადა, რათა  იქ, სადაც არსებობდა ენის შესწავლაზე მოთხოვნა, დაინტერესებულ პირებს საშუალება ქონდეთ ადგილზე მიიღონ საგანმანათლებლო სერვისი: „ ჩვენ სწორედ ერთ-ერთი ასეთი ჯგუფის გაკვეთილს დავესწარით. პირველად საქართველოს ისტორიაში, საეკლესიო პირებმა, სომხურენოვანი თემის წარმომადგენლებმა, გამოთქვეს სურვილი, რომ საკუთარ მრევლთან ერთად შეისწავლონ სახელმწიფო ენა. ეს მართლაც უპრეცედენტო შემთხვევაა“ - განაცხადა მინისტრის მოადგილემ.

The study of the state language is becoming increasingly popular in the adult population of ethnic minorities. They are willing to study the state language. Zurab Zhvania School of Public Administration of the Ministry of Education of Georgia started to teach Georgian language in the Samtskhe-Javakheti Vicarate of the Eparchy of Georgia of the Armenian Apostolic Church in Akhalkalaki, in response to the request of the Eparchy.
With the initiative of the Armenian Eparchy, A1-level group was held within the framework of the state language teaching program, where the clergy and staff of the Eparchy will learn the state language for free, which will significantly facilitate their integration into unified state-space.
Deputy Minister of Education and Science of Georgia Lia Gigauri, Deputy State Minister for Reconciliation and Civic Equality Petre Kankava, Director of Zurab Zhvania School of Public Administration Ketevan Makharashvili and parliamentary deputies attended study process of the abovementioned group in the Armenian Eparchy of Akhalkalaki and noted that it is necessary for citizens to learn the state language in order to get fully all the benefits and use all the opportunities offered by the state.
According to Lia Gigauri, Zhvania's school prepared 160 mobile groups in order to give opportunity for the interested people, in places where there was a requirement for language study, to get education on site: "We have attended one of those group classes. For the first time in the history of Georgia, ecclesiastical persons, representatives of the Armenian community expressed their desire to study the state language with their parish. This is an unprecedented event, "said the Deputy Minister.