კოლეჯის კურსდამთავრებული უმაღლესი განათლების მიღებასაც შეძლებს
პროფესიული განათლების სისტემაში ჩართულ სტუდენტებს და დაინტერესებულ პირებს სრული ზოგადი განათლების მიღების შესაძლებლობა ექნებათ. პროფესიული საფეხურის დასრულების შემდეგ, სურვილის შეთხვევაში ისინი სწავლის გაგრძელებას უმაღლეს საფეხურზე შეძლებენ.
პროფესიულ განათლებაში ზოგადი განათლების საშუალო საფეხურის ინტეგრაცია, გაეროს განვითარების პროგრამასა და განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნულ ცენტრს შორის ხელმოწერილ საგრანტო პროექტში ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი კომპონენტია. პროექტი საწყის ეტაპზე პილოტის რეჟიმში ხორციელდება.
პილოტირების პროცესი ივლისში დაიწყო და მასში სამი პროფესიული სასწავლებელია ჩართული. პროფესიულ განათლებაში ზოგადი განათლების საშუალო საფეხურის ინტეგრაცია მიზნად ისახავს პროფესიულ განათლებაში არსებული საგანმანათლებლო ჩიხის აღმოფხვრას.
ილია წინამძღვრიშვილის სახელობის საზოგადოებრივ კოლეჯში ორდღიანი სამუშაო შეხვედრა გაიმართა, რომლის მიზანსაც კომპონენტის ფარგლებში გაწეული სამუშაოებისა და შემუშავებული მოდულების განხილვა, ასევე, მონიტორინგის პირველად შედეგებსა და რეკომენდაციებზე მსჯელობა წარმოადგენდა.
შეხვედრაზე წარმოდგენილი იყო მოდულების და მასწავლებლის გზამკვლევების პრეზენტაციები. ასევე, მხარეებმა მიმოიხილეს სწავლებისა და შეფასების რეკომენდებული მიდგომები. მონაწილე მასწავლებლებმა მოდულების ავტორებისგან მათთვის საინტერესო კითხვებზე პასუხები მიიღეს.

College Graduates will also be able to get Higher Education
Students involved in the vocational education system and the interested people will be able to get full general education. After completion of the vocational level, they will be able to continue their studies at the highest level, in case of desire.
Integration of the secondary level of general education in vocational education is one of the important components of the grant project signed between the UNDP and the National Center for Educational Quality Enhancement. The project is being implemented in pilot mode at the initial stage.
Piloting process was initiated in July and three vocational institutions are involved in it. Integration of the secondary level of general education in vocational education aims at eradicating of the education deadlock in vocational education.
A two-day working meeting was held at Ilia Tsinamdzgvrishvili Public College, aiming to review the work and modules implemented within the component, as well as to discuss the first results of monitoring and recommendations.
Presentations of modules and teacher guidebooks were provided at the meeting. The parties also discussed the recommended approaches to teaching and evaluation. Participant teachers received the answers to the questions interesting for them from the authors of the modules.