ჯანსაღი ცხოვრების ფესტივალი გაიმართა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ საჯარო სკოლებში ჯანსაღი ცხოვრების წესის პოპულარიზაციის ფართომასშტაბიანი კამპანია დაიწყო. კამპანიის ფარგლებში, ბაქსვუდის საერთაშორისო სკოლის ბაზაზე მოქმედ მოსწავლეთა საზაფხულო ბანაკში, ჯანსაღი ცხოვრების ფესტივალი გაიმართა. ღონისძიების მიზანს მოზარდებში ჯანსაღი საკვები პროდუქტების შესახებ ცნობიერების ამაღლება წარმოადგენდა. ფესტივალს საქართველოს ვიცე-პრემიერი, განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი ალექსანდრე ჯეჯელავა, სპორტისა და ახალგაზრდულ საქმეთა მინისტრი ტარიელ ხეჩიკაშვილი, ჯანდაცვის სამინისტროს წარმომადგენლები, ცნობილი სპორტსმენები ვლადიმერ ბოისა და ლევან კობიაშვილი, ასევე, რაგბისტები და ფეხბურთელები შეუერთდნენ.
წყნეთის ბანაკში ამ ეტაპზე მე-7, მე-8 და მე-9 კლასელი 300 მოსწავლე ისვენებს საქართველოს სხვადასხვა კუთხიდან. მათ შორის არიან - წარჩინებული, მცირე კონტიგენტიანი სკოლისა და ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელი მოსწავლეები, ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრებნი და სხვა.
ფესტივალის ფარგლებში, მოსწავლეები დილიდან სხვადასხვა ღონისძიებაში იყვნენ ჩართულნი - ჩაუტარდათ ტრენინგი ჯანსაღი ცხოვრების შესახებ, მონაწილეობა მიიღეს ჯანსაღი ცხოვრების სლოგანებისა და პოსტერების შექმნაში, გაიმართა სპორტული შეჯიბრებები რაგბში, ფეხბურთში, კალათბურთსა და ბალახის ხოკეიში. შეჯიბრებებში, ბავშვებთან ერთად, სპორტსმენებიც მონაწილეობდნენ. ასევე გაიმართა კულინარიული მარათონი - ვინ უფრო სწრაფად გადაარჩევდა ჯანსაღ პროდუქტებს, მოეწყო სლოგანებისა და პოსტერების გამოფენა, ჟიურის მიერ მათ შორის საუკეთესოებიც გამოვლინდა.
გამორჩეული სლოგანებისა და პოსტერების ავტორები, ასევე სხვადასხვა შეჯიბრში გამარჯვებულები მინისტრებმა დააჯილდოვეს. მოსწავლეებს საჩუქრები გადასცეს ჯანდაცვის სამინისტროსა და კომპანია „ჯეოსელის“ წარმომადგენლებმა, ვლადიმერ ბოისამ კალათბურთით დაინტერესებულ მოსწავლეებს წიგნები გადასცა, სადაც მის წარმატებულ სპორტულ ცხოვრებაზეა მოთხრობილი. ფესტივალის ფარგელებში ასევე გამოვლინდნენ „ჯანსაღი ცხოვრების ელჩები“- მოსწავლეები, რომლებიც თავიანთი ქალაქის, რაიონისა თუ, სოფლის სკოლებში პოპულარიზაციას გაუწევენ ჯანსაღი ცხოვრების წესს.
სკოლებში ჯანსაღი ცხოვრების წესის დამკვიდრების მიზნით:
სკოლებს უკვე მიეცათ რეკომენდაცია, რომ ახალი სასწავლო წლიდან მოსწავლეებს მხოლოდ ჯანმრთელობისთვის სასარგებლო პროდუქტი შესთავაზონ. ამასთან, სამინისტროს მიერ უკვე შემუშავდა სკოლის ბუფეტების ფუნქციონირების საერთო წესი, რომლის თანახმად, ბიზნესოპერატორებს სკოლებში ეკრძალებათ ისეთი არაჯანსაღი საკვების შეტანა, როგორიცაა წასახემსებელი ჩიფსები, კანფეტები, შოკოლადები, გაზიანი სასმელები (გარდა გაზიანი მინერალური წყლისა) და ზოგადად, ზედმეტად მარილიანი და მაღალშაქრიანი პროდუქტები.

Healthy Life Festival was held
The Ministry of Education and Science of Georgia launched a large-scale campaign to promote healthy lifestyle in public schools. Within the frameworks of the campaign, a healthy life festival was held at the summer camp of pupils at Baxwood International School. The purpose of the event was to raise awareness about healthy food products among the pupils. The Vice Prime Minister of Georgia, Minister of Education and Science - Aleksandre Jejelava, Minister of Sports and Youth Affairs - Tariel Khechikashvili, representatives of the Ministry of Health, famous sportsmen Vladimir Boisa and Levan Kobiashvili, as well as the rugby and football players joined the festival.
At this stage 300 pupils from different parts of Georgia of 7th, 8th and 9th grades are on holiday in Tskneti camp. Among them there are excellent pupils, pupils of small contingent schools and ethnic minorities, residents of the occupied territories and others.
Within the frameworks of the festival, pupils were involved in various events from the morning - training on healthy life, participation in creation of slogans and posters on healthy lifestyle, sports competitions in rugby, football, basketball and grass hockey, the sportsmen took part in the competitions together with the children. Culinary marathon was also held - who would be quicker in selection of health products, slogans and posters exhibition was organized and the best among them was revealed by the jury.
The authors of distinguished slogans and posters, as well as the winners of various competitions were awarded by the ministers. The pupils were awarded by the representatives of the Ministry of Health and company “Geocell”, Vladimer Boisa gifted the books about his successful sports life to the pupils interested in basketball. “Ambassadors of Healthy Life” were also nominated within the frameworks of the festival – the pupils, who will promote healthy lifestyle in their cities, regions or rural schools.
For the purpose of establishment of a healthy lifestyle in schools:
Schools have already been recommended to offer pupils only healthy product from new academic year. In addition, the Ministry has already developed the general rule of functioning of school buffets, according to which the business operators are prohibited to bring unhealthy foods to schools such as snack chips, candy, chocolates, carbonated drinks (except carbonated mineral water) and in general overly saline and products with high sugar content.