ოქროსა და ვერცხლის მედლების გაცემა ხდება მესამე საფეხურის ( მე-10, მე-11, მე-12 კლასი) თითოეული საგნის წლიური ნიშნის გათვალისწინებით;
ოქროსა და ვერცხლის მედლების გაანგარიშებისას მხედველობაში არ მიიღება მოსწავლის შეფასება ტრიმესტრების მიხედვით;
საგნის წლიური ნიშანი მრგვალდება და გამოიხატება ერთი ნიშნით (მთელი რიცხვი). მაგ: თუ მოსწავლეს პირველ ტრიმესტრში, მათემეტიკაში აქვს 9,9; მეორე ტრიმესტრში - 9,8 და მესამე ტრიმესტრში - 9,7. ამ ქულათა საშუალო არითმეტიკული არის 9,8; თუმცა მისი წლიური შეფასება იქნება 10.
ოქროს მედალს მიიღებს ის მოსწავლე, რომლის ყველა საგნის თითოეული წლის ნიშანი მესამე საფეხურზე არის დამრგვალებული 10.
ვერცხლის მედალს მიიღებს ის მოსწავლე, რომლის ყველა საგნის თითოეული წლის დამრგვალებული ნიშნების საშუალო არითმეტიკული მესამე საფეხურზე არის 9.8 დან - 10 მდე.

The Explanation of the Rule on Awarding the schoolchildren with the Golden and Silver Medals
According to the Minister’s announcement №1103, December 4, 2009, the procedures of calculating the final grades have been changed in the National Curriculum, being approved in September 28, 2006, according to the announcement №841.
The schoolchildren will be awarded with the silver and golden medals considering the annual grades in each subjects of the third level (10th, 11th, 12th grades).
The trimester grades are not considered in awarding the golden and silver medals.
The subject annual grades are rounded and calculated in one grade. For example: if the schoolchild receives 9.9  in mathematics in the first trimester, in the second trimester -  9.8 and the third trimester - 9.7, the average  is 9.8, but the annual grade will be – 10.
The schoolchild, who will receive the rounded 10 in all subjects at the third level, will be awarded with the golden medals.
The schoolchild, who will receive the annual average from 9.8-10, will be awarded with the silver medal.