საგანმანთლებლო პროგრამების აკრედიტაცია საერთაშორისო ექსპერტების მონაწილეობით განხორციელდება
პირველად საქართველოს განათლების ისტორიაში, განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრი უმაღლესი საგანმანათლებლო პროგრამების აკრედიტაციას საერთაშორისო ექსპერტების მონაწილეობით იწყებს. ექსპერტთა ჯგუფს ლიტვის და კვიპროსის ხარისხის უზრუნველყოფის სააგენტოების აკრედიტაციის ექსპერტი და კვიპროსის ღია უნივერსიტეტის პროფესორი პანთელის იფსილანთისი ხელმძღვანელობს. ექსპერტთა ჯგუფის შემადგენლობაში ასევე შედიან ადგილობრივი და საერთაშორისო ექსპერტები, დამსაქმებელი და სტუდენტი.
პირველი სააკრედიტაციო ვიზიტის ფარგლებში საერთაშორისო შეფასებას სულხან-საბა ორბელიანის სასწავლო უნივერსიტეტისა და კავკასიის საერთაშორისო უნივერსიტეტის ბიზნეს-ადმინისტრირების ინგლისურენოვანი საბაკალავრო პროგრამები გაივლის. აღნიშნულ საკითხებზე ექპერტთა ჯგუფმა განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნულ ცენტრში იმსჯელა.
მომდევნო სააკრედიტაციო ვიზიტის ფარგლებში, რომელიც სექტემბრის დასაწყისში განხორციელდება, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტისა და შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსტიტეტის არქიტექტურისა და ურბანისტიკის პროგრამები შეფასდება.

Accreditation of Academic Programs will be carried out with Participation of International Experts
For the first time in the history of the Georgian education, the National Center for Educational Quality Enhancement starts accreditation of higher education programs with participation of the international experts. An expert team is led by the accreditation expert of Quality Assurance Agency of Lithuania and Cyprus and Professor of Cyprus Open University - Pantelis Ypsilantis. The expert team also includes local and international experts, employers and students.
Within the frameworks of the first accreditation visit, English-language Bachelor Degree Programs for Business Administration of Sulkhan-Saba Orbeliani Teaching University and Caucasus International University will pass the international evaluation. A group of experts discussed these issues at the National Center for Educational Quality Enhancement.
Within the frameworks of the next academic visit, which will be implemented in early September, the programs of architecture and urban planning of Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, Georgian Technical University and International Black Sea University will be evaluated.