ქართულ-ესტონური პროექტის ფარგლებში ეროვნული სასწავლო გეგმების დეპარტამენტის საგნობრივი ექსპერტებისა და ესტონელი ექსპერტების მიერ 15 საპილოტე სკოლის თანამშრომლებისთვის ახალი ეროვნული სასწავლო გეგმის დანერგვის ხელშემწყობი ტრენინგები ჩატარდა.
ტრენინგი კომპლექსურად განხორციელდა, რაც გულისხმობს სასკოლო საზოგადოების, როგორც ერთიანი გუნდის გაძლიერებას და სიახლეების დასანერგად მათ მომზადებას. შესაბამისად, გადამზადდნენ: დირექტორები, დირექტორების მოადგილეები და დაწყებითი საფეხურის პედაგოგები - ჯამში 70 პირი.
სასწავლო შინაარსის მართვაში სკოლის მენეჯმენტის შესაბამისად მომზადება გადამწყვეტია. ტრენინგის ფარგლებში სკოლის დირექტორებსა და მოადგილეებს, როგორც სასწავლო ხარისხის მართვაზე პასუხისმგებელ პირებს, ინფორმაცია მიეწოდათ ახალ ეროვნულ სასწავლო გეგმაში განხორციელებულ ცვლილებებზე.
ქართულ-ესტონური პროექტის ფარგლებში ასევე მომზადდა ინსტრუქციები დაწყებითი საფეხურის პედაგოგებისთვის, რომელიც ადგილზე გადაეცათ ტრენინგის მონაწილე მასწავლებლებს. ინსტრუქციები დაეფუძნა ახალი საგნის „მე და საზოგადოების“ სტანდარტსა და აქტივობებს.
გარდა ზემოაღნიშნულისა, მიმდინარეობს მუშაობა დაწყებითი საფეხურის საგნობრივ და ადმინისტრაციულ გზამკვლევებზე, რომელიც იქნება ძირითადი ორიენტირი პედაგოგებისთვის, თუ როგორ დაგეგმონ სასწავლო პროცესი გრძელვადიან მიზნებზე ორიენტირებულად. გზამკვლევებზე მუშაობა მიმდინარე წლის ბოლოსთვის დასრულდება და 2018 წელს ხელმისაწვდომიო გახდება ყველა დაინტერესებული პირისთვის. გზამკვლევები დახმარებას გაუწევს სხვა ორგანიზაციებსაც სხვადასხვა საგნის პედაგოგთა გადამზადების პროცესში.

Promotion of Introduction of a new National Curriculum
Within the frameworks of the Georgian-Estonian project, the trainings were held for facilitation of introduction of a new National Curriculum for the staff of 15 pilot schools by the subject experts of the National Curriculum Plans Department and the Estonian experts.
The training was implemented in a complex manner, which means strengthening of the school communities as a united team and their preparation for introduction of innovations. Accordingly, directors, deputy directors and primary level teachers - in total 70 persons were retrained.
Proper training of the school leadership in the field of education management is crucial. The school directors and deputy directors, as well as the officials responsible for education quality management, were informed about changes in the new National Curriculum within the frameworks of the training.
The instructions were also prepared for the primary level teachers in the frames of the Georgian-Estonian project, which were afterward delivered to the training participant teachers on-site. Instructions were based on the standard and activities of the new subject “Me and the Society”.
In addition to the above mentioned, works on the subjective and administrative guides of the primary cycle are in progress, which will be a major focus for teachers how to plan the educational process oriented on the long-term goals. The work on the guides will be completed by the end of this year and will be available to all interested people in 2018. The guides will assist other organizations in the process of retraining of the teachers of different subjects.