საქართველოში პირველად პროფესიული განათლების ეროვნული დაჯილდოება ჩატარდება
ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი - საქართველო „პროფესიული განათლება ეკონომიკის განვითარებისთვის“ პროექტის ფარგლებში, პირველად საქართველოში, პროფესიული განათლების ეროვნული დაჯილდოების კონკურს აცხადებს. პროექტი დაფინანსებულია აშშ-ის ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის მიერ, ამერიკის შეერთებული შტატებისა და საქართველოს მთავრობას შორის გაფორმებული 140 მილიონი აშშ დოლარის კომპაქტის ფარგლებში.
პროფესიული განათლების ეროვნული დაჯილდოება წარმოადგენს ღია კონკურსს, სადაც გამოვლინდებიან პირველ და მეორე ადგილზე გასული გამარჯვებულები შემდეგ ოთხ კატეგორიაში: წლის პროფესიული საგანმანათლებლო დაწესებულება, წლის პროფესიული განათლების ბიზნეს პარტნიორი, წლის პროფესიული განათლების მასწავლებელი და წლის პროფესიული განათლების სტუდენტი. გამარჯვებულები დაჯილდოვდებიან სერთიფიკატებით და სპეციალური პრიზებით.
პროფესიული განათლების ეროვნული დაჯილდოების მიზანია პროფესიული განათლების იმიჯისა და რეპუტაციის ამაღლება, მისი მნიშვნელობისა და პრესტიჟის აღიარება, როგორც კერძო სექტორის წარმომადგენლებში, ასევე ინდივიდებში.
პროფესიული განათლების ეროვნული დაჯილოდებით გამოვლინდება ბოლო დროს განხორციელებული წარმატებული რეფორმები და საუკეთესო პრაქტიკის ისეთი მაგალითები, რომლებიც ხელს უწყობს თანამედროვე შრომის ბაზრის მოთხოვნებზე ორიენტირებული პროფესიული განათლების განვითარებას ქვეყანაში.
დეტალური დოკუმენტაცია და ონლაინ განაცხადის ფორმა ატვირთულია დაჯილდოების ვებ-გვერდზე: www.awardtvet.ge. განაცხადების შემოტანის ბოლო ვადაა 2017 წლის 6 ოქტომბერი. კანდიდატები შეფასდება დამოუკიდებელი ჟიურის მიერ. გამარჯვებულები გამოცხადდება პროფესიული განათლების გალა დაჯილდოებაზე, რომელიც გაიმართება 2017 წლის 31 ოქტომბერს.

The first national award of vocational education will be held in Georgia
Millennium Challenge Account - within the framework of the “Vocational Education for Economic Development” project in Georgia is pleased to announce a national award contest for vocational education for the first time in Georgia. The project is financed by the US Millennium Challenge Corporation, within the framework of $ 140 million compact signed between US Millennium Challenge Corporation and the Government of Georgia.
The National Award of Vocational Education is an open contest where the winners of the first and second place will be identified in the following four categories: Vocational Education Institution, Vocational Education Business Partner of the year, Vocational Education Teacher and Vocational Education Student of the year. The winners will be awarded with certificates and special prizes.
The National Awards of Vocational Education is aimed at enhancing the image and reputation of vocational education, recognizing its significance and prestige as in representatives of private sector, as well as in individuals.
The National Awards of Professional Education will reveal recent successful reforms and examples of best practices that promote the development of vocational education based on the needs of modern labor market.
Detailed documentation and online application form are uploaded on the award website: www.awardtvet.ge. The deadline for applications is 6 October, 2017. Candidates will be judged by an independent jury. Winners will be announced on Gala Award of Professional Education, which will be held on October 31, 2017.