2017-2018 სასწავლო წელი დაიწყო
15 სექტემბერს საქართველოს სკოლებში ახალი სასწავლო წელი დაიწყო. სწავლის დაწყება საქართველოს ვიცე-პრემიერმა, განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა ალექსანდრე ჯეჯელავამ მოსწავლეებს, მათ მშობლებსა და პედაგოგებს თბილისის 143-ე საჯარო სკოლიდან  მიულოცა. ამავე დღეს, მინისტრი თბილისის 32–ე საჯარო სკოლას, კერძო „მწვანე სკოლას“ და იტალიურ სკოლას ეწვია. სკოლის წარმომადგენლებს ალექსანდრე ჯეჯელავამ პირადად მიულოცა სასწავლო წლის დაწყება.
ახალ სასწავლო წელს, საჯარო და კერძო სკოლებში 575 000 მოსწავლეს ელოდებიან, მათგან 50 300 პირველკლასელი საჯარო სკოლებშია დარეგისტრირებული, 6 000 კერძო სკოლებში. უფასო სახელმძღვანელოებს მიიღებს საჯარო სკოლის ყველა მოსწავლე პირველიდან მეთორმეტე კლასის ჩათვლით. ასევე, სახელმძღვანელოები უფასოდ გადაეცემათ კერძო სკოლის სოციალურად დაუცველ მოსწავლეებს, რომელთა სარეიტინგო ქულა ნაკლებია 70001-ზე და ახალგორისა და აფხაზეთის ტერიტორიაზე არსებული ქართული სკოლების მოსწავლეებს.
15 სექტემბერს, ყველა საჯარო სკოლის პირველკლასელს პორტაბელური კომპიუტერი საჩუქრად გადაეცემა. კომპიუტერი დაურიგდებათ ასევე პირველკლასელების დამრიგებლებსაც.
2017-2018  სასწავლო წელი მოსწავლეებისთვის  ძალიან საინტერესო,  აქტიური და შინაარსიანი იქნება როგორც ფორმალური განათლების ნაწილში, ისე დამატებითი აქტივობების თვალსაზრისით. საინტერესო იქნება  გაკვეთილები, რომელსაც ჩვენი მასწავლებლები ჩაატარებენ, ვინაიდან ზაფხულის განმავლობაში პედაგოგებს, პროფესიული განვითარების ხელშეწყობის მიზნით, ძალიან ბევრი საინტერესო ტრენინგი ჩაუტარდათ სხვადასხვა მიმართულებით. ასევე ჩაუტარდათ ტრენინგები სკოლების ადმინისტრაციების წარმომადგლებს და დირექტორებს – როგორ გახდნენ ისინი სასწავლო პროცესის ლიდერები, როგორ დაეხმარონ მასწავლებლებს იმაში, რომ საგაკვეთილო პროცესი უფრო უკეთესი, საინტერესო, ინტერაქტიული და შედეგზე ორიენტირებული გახდეს. ამიტომაც ველით, რომ წელს გაკვეთილები მეტად ეფექტური და საინტერესო იქნება.

A new academic year started on September 15 in schools of Georgia. Vice Prime Minister of Georgia, Minister of Education and Science Aleksandre Jejelava congratulated pupils, their parents and teachers from Tbilisi Public School №143. On the same day, the Minister visited Tbilisi Public School №32, private “Green School” and Italian School. Aleksandre Jejelava personally congratulated school representatives with the beginning of the academic year.
575 000 pupils are expected in public and private schools in the new academic year, out of which 50 300 first grades are registered in public schools, 6 000 in private schools. Free textbooks will be available to all pupils of public school, from the first grade including the twelfth grade. Furthermore, textbooks will be handed over socially vulnerable pupils of private school, whose rating score is less than 70001 and pupils of Georgian schools at the
On September 15, first graders of all public schools will be given a portable computer as a gift. The computers will be given to the form-master of first graders.
The 2017-2018 academic year will be very interesting, active and meaningful for students as part of formal education and additional activities. The lessons which will be held by our teachers will be interesting, since the teachers had a lot of interesting trainings in different directions during the summer in order to promote vocational development. The trainings was also held for the representatives of school administration and principals - how shall they become leaders of education process, how shall they help teachers to make lesson process better successful, more interesting, interactive and result-oriented. That is why we expect that this year will be more effective and interesting.