კონფერენცია აკრედიტაციის განახლებული სტანდარტების თემაზე
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრისა და ათასწლეულის გამოწვევის ფონდის ორგანიზებით,  კონფერენცია „აკრედიტაციის განახლებული სტანდარტები და უმაღლესი განათლების ინტერნაციონალიზაცია" გაიმართა.
კონფერენცია საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა ალექსანდრე ჯეჯელავამ გახსნა. ღონისძიების მიზანს წარმოადგენდა საქართველოში აკრედიტაციის სისტემაში მიმდინარე ცვლილებებთან დაკავშირებული საკითხების განხილვა და ამერიკისა და ევროპის აკრედიტაციის სააგენტოების წარმომადგენლების მიერ საერთაშორისო გამოცდილების გაზიარება.
კონფერენციას საერთაშორისო ექსპერტები და უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ. კონფერენციის პირველი დღე დაეთმო აკრედიტაციის განახლებული სტანდარტების განხილვას. კონფერენციის ფარგლებში უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების წარმომადგენლები სამუშაო ჯგუფებში გადანაწილდნენ და აკრედიტაციის განახლებული სტანდარტები დეტალურად განიხილეს.
აკრედიტაციის განახლებული სტანდარტებთან დაკავშირებით, ესტონეთის უმაღლესი და პროფესიული განათლების ხარისხის სააგენტოს საერთაშორისო თანამშრომლობის სამსახურის დირექტორმა, ევროპის საბჭოს ექსპერტმა მაიკ უდამმა წარმოადგინა პრეზენტაცია, რომელშიც განიხილა ESG 2015-თან აკრედიტაციის განახლებული სტანდარტების თავსებადობის საკითხები. ლიტვის მაგალითზე ხარისხის უზრუნველყოფის მოდელის ცვლილების საკითხი ლიტვის უმაღლესი განათლების შეფასების ცენტრის იურიდიული საკითხების სამსახურის უფროსმა, ევროპის საბჭოს ექსპერტმა იევა ვაიციუკევიჩიენემ წარმოადგინა.
ღონისძიებაში მონაწილეობას იღებდნენ ABET (Accreditation Board for Engineering and Technology) ფონდის მთავარი კონსულტანტი ჯო ტერნერი, სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტი - საქართველოს ABET-ის უფროსი ოფიცერი მაჯიდ ჰაშემიპური, სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტი - საქართველოს ვიცე-დეკანი ჰალილ გუვენი.

Conference on the renewed standard of accreditation
By organization of the Ministry of Education and Science of Georgia, the National Center for Educational Quality Enhancement and Millennium Challenge Account the conference “Renewed Standards for Accreditation and Higher Education Internationalization” was held.
The conference was opened by the Minister of Education and Science of Georgia Aleksandre Jejelava. The purpose of the event was to discuss issues related to changes in the accreditation system in Georgia and to share international experience of the representatives of the US and European Accreditation Agencies.
The conference was attended by international experts and representatives of higher education institutions. The first day of the conference was dedicated to reviewing of the upgraded standards of accreditation. Within the framework of the conference the representatives of higher education institutions were divided into the working groups and they discussed the renewed standards of accreditation in detail.
The Director of the International Cooperation Department of the Estonian Quality Agency for Higher and Vocational Education, the expert of EU Council Mike Udam presented a presentation where he considered the issues of compatibility of new standards of accreditation with ESG 2015. Head of the Legal Issues Department of the Centre of Quality Assessment in Higher Education, EU expert Ieva Vaiciukevičienė presented the issue of change of quality assurance model on the example of Lithuania.
Joe Turner, Chief Consultant of ABET (Accreditation Board for Engineering and Technology), San Diego State University - Senior Officer of ABET, Majid Hashemipour, San Diego State University – Vice Dean of Georgia, Halil Guven.