ქართულ-გერმანული პროექტის ფარგლებში გამოფენა გაიხსნა
„მეცნიერებისა და ინოვაციების საერთაშორისო ფესტივალის“ ფარგლებში, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ეროვნულ   სამეცნიერო   ბიბლიოთეკაში გამოფენა „არ დაკარგულა“ გაიხსნა. ღონისძიება     საქართველო-გერმანიის დიპლომატიური ურთიერთობის 25 წლისთავს ეძღვნება.
მეორე მსოფლიო ომის შემდეგ სამეცნიერო ბიბლიოთეკის საცავებში აღმოჩნდა გერმანიის ბიბლიოთეკების  100 000  წიგნი  სხვადასხვა  ენაზე.  1997  წელს  ერთობლივი  პროექტის შედეგად მოხდა ამ წიგნების თავდაპირველი მფლობელისთვის დაბრუნება. ეროვნულ სამეცნიერო ბიბლიოთეკას დარჩა მხოლოდ    წიგნების სატიტულო ფურცლების ქსეროასლები.
20 წლის შემდეგ,   ბიბლიოთეკამ ციფრულ   ფორმატში გადაიყვანა ყველა ეს სატიტულო ფურცელი  და  მალე  ელექტრონულად  განათავსებს  თავის  საიტზე,  დღეს კი, „მეცნიერებისა  და  ინოვაციების  ფესტივალის“  ფარგლებში, მათგან  1000  ყველაზე  საინტერესო, გამოფენის   სახით   წარმოუდგინა   მნახველს.   ამავე   დღეს,  ბიბლიოთეკაში აღმოჩენილი კიდევ რამდენიმე წიგნი გადაეცა გერმანულ   მხარეს.
გამოფენის  გახსნის ცერემონიას დაესწრო და შეკრებილ აუდიტორიას მიმართა  განათლებისა  და მეცნიერების მინისტრის პირველმა მოადგილემ ქეთევან ნატრიაშვილმა. ღონისძიებაში ასევე  მონაწილეობდნენ დიპლომატიური  კორპუსის,  უმაღლესი სასწავლო დაწესებულების წარმომადგენლები და სხვა დაინტერესებული პირები.
„არ დაკარგულა“ - გერმანული წიგნების სატიტულო ფურცლების გამოფენა 25   სექტემბრიდან   4   ოქტომბრის   ჩათვლით   იმართება.
ეროვნული  სამეცნიერო  ბიბლიოთეკა  ყველაზე  მდიდარი  ბიბლიოთეკაა  საქართველოში,  რომელიც  ფლობს  4 მილიონამდე წიგნად ფონდს, უახლეს და რარიტეტულ ეგზემპლარებს, აგრეთვე  20 000 ელექტრონულ ჟურნალს, 100000 უცხოურ   ელექტრონულ   წიგნს,       22 მილიონ   პატენტს,    400 საზღვარგარეთ   დაცული   ქართული ხელნაწერის მიკროფირს. ბიბლიოთეკა ემსახურება საქართველოში მეცნიერების განვითარების ხელშეწყობას, განათლებისა და წიგნიერების დონის ამაღლებას, თანამედროვე ტექნოლოგიების დანერგვას.

Exhibition was opened within the framework of Georgian-German project
Within the framework of "International Festival of Science and Innovation" the exhibition "Not Lost" was opened at the National Scientific Library of the Ministry of Education and Science of Georgia. The event is dedicated to 25th anniversary of Georgia-Germany diplomatic relations.
After the Second World War, 100,000 books of German libraries in different languages were found in storages of library. In 1997, as a result of a  joint project  the books were returned to the original owner. Only copies of the title-pages of books were left in the National Scientific Library.
Twenty years later, the library has transferred all these title-pages in digital format and will soon electronically place it on its site and today, within the framework of the "Science and Innovation Festival", 1000 most interesting from them were presented to visitors as an exhibition. On the same day, several books found in the library were transferred to the German side.
The opening ceremony of the exhibition was attended by First Deputy Minister of Education and Science Ketevan Natriashvili. Representatives of diplomatic corps, higher education institution and other stakeholders also participated in the event.
"Not Lost" - Exhibition of title-pages of German books will be held from September 25 including October 4.
The National Scientific Library is the richest library in Georgia with over 4 million books, latest and rarity copies, 20,000 electronic magazines, 100000 foreign electronic books, 22 million patents, and 400 micro tapes of Georgian manuscripts kept abroad. The library serves to support the development of science in Georgia, increase the level of education and literacy, implementation of modern technologies.