პირველად საქართველოში მასწავლებლის ეროვნული ჯილდო დაწესდა
მასწავლებლის ეროვნული ჯილდო 2017-ის გამარჯვებული გახდა ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის სოფელ ჩიბათის საჯარო სკოლის  მასწავლებელი ვლადიმერ აფხაზავა. მას ფულადი პრიზის სახით,  გენერალური სპონსორისგან - ინა გუდავაძე-პატარკაციშვილისგან 10 000 ლარი გადაეცა. დაჯილდოების ცერემონიიაზე, ფინალურ ეტაპზე გასული დანარჩენი 4 მონაწილეც დასაჩუქრდა.
მასწავლების ეროვნული ჯილდოს ფინალისტები:
1.ეკა წულუკიძე - მესტიის მუნიციპალიტეტის სოფელ ფარის საჯარო სკოლის ქართული ენისა და ლიტერატურის მასწავლებელი.
2.ნათია ფურცელაძე - ქ. თბილისის კერძო სკოლა „ქორალი“-ს ქართული ენისა და ლიტერატურის მასწავლებელი.
3.ნინო აბულაძე - ქ. თბილისის N 43 საჯარო სკოლის ისტორიის მასწავლებელი.
4.ვლადიმერ აფხაზავა - ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის სოფელ ჩიბათის საჯარო სკოლის სამოქალაქო განათლების მასწავლებელი / სპეც.მასწავლებელი.
5.თეა ნონიკაშვილი - გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ ხიდისთავის საჯარო სკოლის ბიოლოგია/ბუნებისმეტყველების მასწავლებელი.
„მასწავლებლის ეროვნული ჯილდო“ კოალიცია „განათლება ყველასათვის - საქართველოს“, მასწავლებელთა პროფესიული განვითარებისეროვნული ცენტრსა და განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს შორის გაფორმებული მემორანდუმის საფუძველზე, 2017 წლის 13 მაისს დაწესდა. აღნიშნული ინიციატივა საქართველოში პირველად ხორციელდება და ის მასწავლებელთა პოპულარიზაციისკენმიმართული გლობალური კამპანიის - „The Global Teacher Prize“ ნაწილია.
2017 წლის 31 მაისს გამოცხადდა ჯილდოს კონკურსი, რომელშიც 114 მასწავლებელი ჩაერთო. მათგან ნახევარფინალისტების ათეული და ფინალისტების ხუთეული განათლებისა და კულტურის სფეროსა და საზოგადოების წარმომადგენლებით დაკომპლექტებულმა ჟიურიმშეარჩია.

Teacher’s National Award was established in Georgia for the first time
The winner of Teacher's National Award was of 2017 became a teacher of public school of village Chibati in Lanchkhuti Municipality Vladimir Apkhazava. He received 10 000 GEL from General Sponsor - Ina Gudavadze-Patarkatsishvili as a cash prize. At the award ceremony, the remaining 4 participants, who passed to the final stage were awarded.
Finalists of the Teacher’s National Award:
1.Eka Tsulukidze - Teacher of Georgian Language and Literature of public school of the village Pari in Mestia Municipality.
2. Natia Purtseladze - Teacher of Georgian Language and Literature of private school "Korali" in Tbilisi.
3.Nino Abuladze - Teacher of History of N 43 Public School in Tbilisi.
4.Vladimer Apkhazava - Teacher of Civic Education / Special Teacher in public school of village Chibati in Lanchkhuti Municipality.
5.Tea Nonikashvili - teacher of biology / natural science in public school of village Khidistavi in Gori municipality.
"Teachers' National Award" was established on May 13, 2017, on the basis of a memorandum signed between the  Coalition "Education For All - Georgia", Teacher Professional Development Center and Ministry of Education and Science. This initiative is being implemented in Georgia for the first time and is part of the global campaign - "The Global Teacher Prize" aimed at promotion of teachers.
On May 31, 2017, the award contest was announced, where 114 teachers were involved. The jury composed of representatives of educational and cultural spheres and public selected 10 semi-finalists and five finalists.