საერთაშორისო შეჯიბრზე ქართველ სტუდენტს საუკეთესო წარმომადგენლის ჯილდო გადაეცა
ქალაქ აბუ-დაბიში გამართული პროფესიული უნარების (Worldskills) 44-ე საერთაშორისო შეჯიბრი გამარჯვებულთა დაჯილდოებით დასრულდა - შვიდი ქართველი მონაწილიდან ერთ-ერთს, ქობულეთის პროფესიული კოლეჯის „ახალი ტალღა“ სტუდენტ ზურაბ შავიშვილს, სარესტორნო სერვისის შეჯიბრში საუკეთესო წარმომადგენლის ჯილდო მიენიჭა.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველი მოადგილე ქეთევან ნატრიაშვილი მიიჩნევს, რომ ასეთი მასშტაბის შეჯიბრზე ქართველი გუნდის მონაწილეობა საქართველოსთვის ფასდაუდებელი გამოცდილებაა და ეს გამოცდილება, ჩვენს ქვეყანაში, აუცილებლად დაინერგება.
მისივე თქმით, შეჯიბრი ასევე ძალიან საინტერესო იყო ქართველი ექსპერტებისთვისა და დამკვირვებლებისთვის, რომლებიც ქართველ მონაწილეებთან ერთად, იმ უახლეს ტექნოლოგიებს გაეცნენ, რომელსაც სხვადასხვა ქვეყნები სხვადასხვა პროფესიების მიმართულებით იყენებენ.
„შეჯიბრი იმდენად რთული იყო, ბევრმა მონაწილემ სტრესს ვერ გაუძლო და კონკურსს მიმდინარეობის პროცესშივე გამოეთიშა. ჩვენმა ქვეყანამ კი, მიუხედავად მცირე წარმომადგენლობითი გუნდისა, ძალიან ღირსეულად შევასრულეთ ყველა დავალება, თითქმის იმ საერთაშორისო სტანდარტებს მივუახლოვდით, რომელიც ამ პლატფორმის მეშვეობით ინერგება. ეს კი, რა თქმა უნდა, სამომავლოდ უფრო მეტი წარმატების საწინდარი გახდება“ - აცხადებს ქეთევან ნატრიაშვილი.
პროფესიული უნარების (Worldskills) 44-ე საერთაშორისო შეჯიბრზე, სადაც 78 ქვეყნის 1300 წარმომადგენელი მონაწილეობდა, საქართველოს გუნდი შვიდ პროფესიაში იყო წარმოდგენილი: სამზარეულო საქმე, საკონდიტრო საქმე, სარესტორნო სერვისი, საპარიკმახერო საქმე, გრაფიკული დიზაინი, საინფორმაციო ქსელების გაყვანილობა და ვებდიზაინი.

Georgian student was given the best representative awards on the international competition
The 44th International Competition of vocational skills held in Abu Dhabi (Worldskills) ended with the award of winners – one of seven Georgian participants, Zurab Shavishvili, student of Kobuleti vocational college “Akhali Talga”, was given the best representative awards of the restaurant service competition.
First Deputy Minister of Education and Science of Georgia Ketevan Natriashvili believes that participation of Georgian team on such scale competition is an invaluable experience for Georgia and this experience will definitely be introduced in our country.
According to her, the competition was also very interesting for Georgian experts and observers who, together with Georgian participants, got acquainted with the latest technologies used by different countries in direction of different professions.
“Competition was so difficult, many participants could not resist stress and stayed out of the competition. Our country, despite a small representative team, has carried out all the tasks, we almost approached to the international standards that are introduced through this platform. This will certainly be a guarantee of success in future, “-says Ketevan Natriashvili.
In the 44th International Competition, where 1300 representatives from 78 countries participated, the Georgian team was represented in seven professions: Cookery, Confectionery, Restaurant Service, Hairdressing, Graphic Design, Information Networking and Webdesign.