მთავრობამ ადრეული და სკოლამდელი აღზრდისა და განათლების სახელმწიფო სტანდარტები დაამტკიცა
სკოლამდელ დაწესებულებებში განათლების ხარისხის ასამაღლებლად, საქართველოს მთავრობამ შესაბამისი სტანდარტები დაამტკიცა.
სტანდარტები, ერთი მხრივ, ბაღის აღმზრდელ პედაგოგთა კვალიფიკაციის ამაღლებას უზრუნველყოფს, მეორე მხრივ, სასკოლო ასაკის ბავშვებს სკოლისთვის აუცილებელი უნარების შეძენაში დაეხმარება.
ადრეული და სკოლამდელი აღზრდისა და განათლების, მათ შორის სასკოლო მზაობის საგანმანათლებლო სახელმწიფო სტანდარტებით განსაზღვრულია 0-დან 2 წლამდე ბავშვის ადრეული განვითარების, 2-დან 3 წლამდე და 4-დან 5 წლამდე ბავშვების საგანმანათლებლო და განვითარების სტანდარტები.
დოკუმენტი ასევე განსაზღვრავს სკოლამდელი დაწესებულების გარემოსა და სააღმზრდელო და საგანმანათლებლო პროცესის ხარისხის მახასიათებლებს.
რაც შეეხება აღმზრდელ -პედაგოგთა პროფესიულ სტანდარტს, ახალი მიდგომით, დადგინდა თუ რა ცოდნას, უნარ-ჩვევებს, ღირებულებებსა და დამოკიდებულებებს უნდა ფლობდნენ აღმზრდელ-პედაგოგები ადრეული და სკოლამდელი აღზრდისა და განათლების დაწესებულებებში სააღმზრდელო-პედაგოგიური საქმიანობის დაგეგმვის, წარმართვის და შეფასებისთვის.

Government approved early and preschool state standards of education
In order to increase the quality of education in pre-school institutions, the Government of Georgia approved the relevant standards.
The standards, on the one hand, will increase the qualification of the teachers in the garden, and on the other hand, will help children of school age to acquire the skills needed for school.
Early and pre-school state standards of education, including school preparedness, define educational and development standards for early child development from 0 to 2 years old, 2 to 3 years and 4 to 5 years old.
The document also defines the environment and quality characteristics of educational process of the pre-school institution.
As for the professional standards of educators, the new approach has determined the knowledge, skills, values ​​and attitudes that the educators need to have, in order to plan, conduct and evaluate pedagogical activities in early and pre-school educational institutions.