ათასწლეულის გამოწვევის ფონდის პროექტის „პროფესიული განათლება ეკონომიკის განვითარებისთვის" ფარგლებში, პროფესიული განათლების მეორე ყოველწლიური საერთაშორისო კონფერენცია - „პროფესიები მომავლისთვის” გაიხსა.
საერთაშორისო კონფერენციაზე მთავარმა მომხსენებელმა ჯეისონ გრეგორმა, სართაშორისო საგანმანათლებლო კომპანია Pearson-ის ბიზნესისა და განვითარების დირექტორმა, საერთაშირისო კვლევის შედეგები წარადგინა, რომელიც 2030 წლისთვის მოთხოვნად პროფესიებსა და მომავლის უნარ–ჩვევებს ასახავს. კვლევა ინოვაციების გლობალურ ფონდთან NESTA-თან და ოქსფორდის მარტინის სკოლასთან ერთად ჩატარდა.
კონფერენცია გახსნეს და აუდიტორიას სიტყვით მიმართეს: საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველმა მოადგილემ ქეთევან ნატრიაშვილმა, თბილისის ახლადარჩეულმა მერმა კახა კალაძემ, ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი - საქართველოს აღმასრულებელმა დირექტორმა მაგდა მაღრაძემ, ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაცია MCC-ის კომპაქტის განხორციელების დეპარტამენტის მმართველმა დირექტორმა კატერინა ნტეპიმ.
კონფერენციას 200-ზე მეტი მონაწილე ესწრება საქართველოდან და მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნიდან. განსახილველ საკითხებს შორის არის ისეთი პრიორიტეტული თემები, როგორიცაა პროფესიული განათლების როლი დასაქმების ხელშეწყობაში, პროფესიული განათლების პოლიტიკა, კერძო სექტორის, დამსაქმებლების მონაწილეობის გაზრდა პროფესიული განათლებისა და ბიზნესის განვითარების ხელშეწყობისთვის და სხვა. პანელური დისკუსიის ნაწილი პროფესიული განათლების ბრენდინგის საკითხებსაც დაეთმო.

Annual International Conference on Vocational Education was held
The second annual International Conference on Vocational Education- “Professions for the Future”, within the project of Millennium Challenge Account “Vocational Education for Economic Development” was opened. The main speaker at the International Conference, Jason Gregor, the director of Pearson International Education Company of Business and Development, presented the results of the international research which outlines the required professions and skills of future by 2030. The research was conducted with the Global Fund of Innovation NESTA and Oxford Martini School.
The first Deputy Minister of Education and Science of Georgia Ketevan Natriashvili, the newly elected mayor of Tbilisi Kakha Kaladze, the CEO of Millennium Challenge Account - Magda Magradze, Managing Director of MCC's Compact Implementation Department, Katerina Ntepi opened the conference and addressed the audience with a word.
The conference is attended by more than 200 participants from Georgia and from different countries of the world. Among the issues to be discussed there are the priority topics such as the role of vocational education in the promotion of employment, professional education policy, increase of private sector, employers' participation for promoting vocational education and business development and others. Part of the panel discussion was dedicated to vocational education branding.
The project “Vocational Education for Development of Economics” is a $ 16 million project funded by Millennium Challenge Account, funded by the Millennium Challenge Corporation, within the second 140 million US dollars compact signed between the United States of America and the Government of Georgia.