საქართველოს საპატრიარქოს წმიდა ანდრია პირველწოდებულის სახელობის ქართულმა უნივერსიტეტმა რექტორთა საბჭოს მორიგ სხდომას უმასპინძლა. სხდომა ტრადიციულად, ვიცე-პრემიერმა, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა ალექსანდრე ჯეჯელავამ გახსნა და ვრცლად ისაუბრა რამდენიმე მნიშვნელოვან საკითხზე, მათ შორის უმაღლესი განათლების სფეროში არსებულ გამოწვევებზე, მათი გადაჭრის გზებზე, უმაღლესი პროფესიული პროგრამების მნიშვნელობაზე, უმაღლეს სასწავლო დაწესებულებათა ბაზაზე პროფესიული გადამზადების ცენტრების გახსნის აუცილებლობაზე, უცხოელი სტუდენტების მოზიდვასა და სხვ.
სახელმწიფო და კერძო უმაღლეს სასწავლებელთა რექტორთა საბჭომ დღის წესრიგით გათვალისწინებული რამდენიმე საკითხი მოისმინა, მათ შორის სასწავლო დაწესებულებთა ავტორიზაციისა და აკრედიტაციის ახალ სტანდარტებთან დაკავშირებული საკითხები, საერთაშორისო ექსპერტების მონაწილეობის შედეგები 2017 წელს შეფასებულ პროგრამებში და მათი ჩართვის საკითხი 2018 წელს შესაფასებელ პროგრამებში. სხდომაზე ასევე გაჟღერდა რამდენიმე ინიციატივა „უმაღლესი განათლების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებებთან, საერთაშორისო სტუდენტებთან დაკავშირებით და სხვა.

The meeting of Council of Rectors was held
St. Andrew the First Called Georgian University of the Patriarchate of Georgia hosted the next session of the Council of Rectors. The meeting was traditionally opened by Vice Primer Minister, the Minister of Education and Science Alexander Jejelava, who discussed several important issues, including the existing challenges in the field of higher education, their solutions, importance of higher vocational programs and necessity of opening of vocational retraining centers on the base of higher educational institutions, attracting of foreign students and others.
The Council of Rectors of the State and Private Higher Education Institutions listened to several issues envisaged by agenda, including the issues related to authorization and accreditation of educational institutions, the results of the participation of international experts in evaluation programs of 2017 and their involvement issue in 2018 evaluation programs. Several initiatives were also introduced at the meeting in connection to the amendments to the Law “On Higher Education” international students and others.