ქართულ-ესტონური თანამშრომლობა საგანმანათლებლო სფეროში მომავალშიც გაგრძელდება
საქართველოში ვიზიტის ფარგლებში, ესტონეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტი კერსტი კალიულაიდი თბილისის 150-ე საჯარო სკოლას ეწვია, სადაც პირადად გაეცნო იმ საგანმანათლებლო პროგრამის მიმდინარეობას და შედეგებს, რომელიც საქართველოსა და ესტონეთის მთავრობას შორის გაფორმებული ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმის საფუძველზე ხორციელდება. თანამშრომლობის მიზანია ზოგადი განათლების სფეროში გამოცდილებისა და პრაქტიკის გაზიარება, იმ სიახლეებისა და გამოწვევების გაცნობა, რასაც ადგილი აქვს განათლების სფეროში.
ესტონეთის პრეზიდენტს საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა, განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა ალექსანდრე ჯეჯელავამ უმასპინძლა. ღონისძიებას ასევე დაესწრნენ საქართველოში ესტონეთის ელჩი კაი კაარელსონი, გაეროს ბავშვთა ფონდის წარმომადგენელი ლაილა ომარ გადი და პროგრამაში მონაწილე სკოლებისა და უნივერსიტეტების წარმომადგენლები.
შეხვედრაზე არაერთხელ აღინიშნა, თუ როგორი მნიშვნელოვანია საქართველო-ესტონეთის პარტნიორობა, განსაკუთრებით საგანმანათლებლო სფეროში. განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა ესტონეთის პრეზიდენტს მადლობა გადაუხადა მხარდაჭერისთვის და სამომავლო თანამშრომლობის შესახებ ისაუბრა.
საგანმანათლებლო პროცესში ციფრული ტექნოლოგიების დანერგვის წახალისების მიზნით, სტუმრებმა პარტნიორ სკოლებს კომპიუტერული ტექნიკა (ლეპტოპები, პროექტორები და ეკრანები) და სერტიფიკატები გადასცეს.
განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ეროვნული სასწავლო გეგმების დეპარტამენტი 2014 წლიდან აქტიურად თანამშრომლობს ესტონეთის განათლებისა და კვლევების სამინისტროსა და ფონდ INNOVE-სთან. თანამშრომლობის ფარგლებში, ეროვნული სასწავლო გეგმების დეპარტამენტმა არაერთხელ უმასპინძლა ესტონელ ექსპერტებს. ესტონელი ექსპერტების ჩართულობით დაიგეგმა და მიმდინარეობს ეროვნული სასწავლო გეგმის რევიზია. შედეგად უკვე რევიზირებული და დამტკიცებულია დაწყებითი საფეხურის ეროვნული სასწავლო გეგმა 2018-2024 წლებისთვის.
გაეროს ბავშვთა ფონდთან (UNICEF) თანამშრომლობით, პროექტში "ხარისხიან განათლებაზე ხელმისაწვდომობის გაძლიერება საქართველოს ბავშვებისთვის" ჩართულია თბილისისა და საქართველოს რეგიონების 15 საპილოტე სკოლა - ქ. თბილისის N150, ქ. თბილისის N156, ქ. ზესტაფონის N6, ქ. რუსთავის N6, ქ. საგარეჯოს N1, ქ. თბილისის N18, ქ. თბილისის N86, ქ. თბილისის N11, ქ. თბილისის N123, ქ. რუსთავის N7, ქ. რუსთავის N25, ქ. ზესტაფონის N1, საგარეჯოს მუნიციპალიტეტის სოფელ მანავის, ქ. საგარეჯოს N4 საჯარო სკოლები და სერვანტესის სახელობის გიმნაზია „აია-ჯესსი“.
პროექტის საფუძველზე, 2017 წლის მაისში, ტალინში ოფიციალური ვიზიტის ფარგლებში, 15 საპილოტე სკოლის დირექტორი ადგილზე გაეცნო ესტონეთის ზოგადსაგანმანათლებლო სისტემას და სასწავლო პრაქტიკას. 2017 წლის ივნისსა და სექტემბერში კი საქართველოში ჩატარდა ტრენინგები საპილოტე სკოლებისთვის ეროვნული სასწავლო გეგმების დეპარტამენტისა და ესტონელი ექსპერტების მონაწილეობით. ტრენინგი ითვალისწინებდა სკოლაში ესგ-ს დანერგვაზე პასუხისმგებელი ყველა პირის ჩართვას: დირექტორი - მოადგილე - დაწყებითი საფეხურის პედაგოგი; ტრენინგზე განსაკუთრებული ყურადღება მიექცა ICT ტექნოლოგიების სწავლა-სწავლების პროცესში ინტეგრირების შესაძლებლობებს.
აღნიშნული თანამშრომლობა გაგრძელდება 2018 წელსაც და მის ფარგლებში დაიგეგმება ეროვნული სასწავლო გეგმის დანერგვისა და განვითარების ხელშემწყობი სხვადასხვა აქტივობა.

Georgian-Estonian cooperation in the field of education will also continue in future
Within the framework of visit to Georgia, President of the Republic of Estonia Kersti Kaljulaid visited # 150 Tbilisi Public School, where she personally got acquainted with the course and results of educational program that are implemented on the basis of the Memorandum of Cooperation signed between the Government of Georgia and the Government of Estonia. The goal of cooperation is to share experience and practice in the field of general education, introduce the innovations and challenges that take place in the sphere of education.
The President of Estonia was hosted by the Prime Minister of Georgia, Minister of Education and Science Alexander Jejelava. The event was also attended by Estonian Ambassador to Georgia Kai Kaarelson, representative UNICEF Laila Omar Gad and representatives of schools and universities participating in the program.
It has been noted several times at the meeting how important Georgia-Estonia partnership is, especially in the field of education. The Minister of Education and Science of Georgian thanked the President of Estonia for support and talked about future cooperation.
In order to encourage the introduction of digital technologies in the educational process, guests have provided computer technology (laptops, projectors and screens) and certificates to partner schools.
The National Curriculum Department of the Ministry of Education and Science has been actively cooperating with the Ministry of Education and Research of Estonia and Foundation INNOVE since 2014. Within the framework of cooperation, the National Curriculum Department has hosted Estonian experts many times. National Curriculum was planned and is being revised with involvement of Estonian experts. As a result, the National Curriculum of primary education for 2018-2024 years is already revised and approved.
By cooperation with the United Nations Children's Fund (UNICEF), the project “Strengthening Access to Quality Education for Georgian Children” involves 15 pilot schools from Tbilisi and regions of Georgia- Tbilisi N150, Tbilisi N156, Zestaponi N6, Rustavi N6, Sagarejo N1, Tbilisi N18, Tbilisi N86, Tbilisi N11, Tbilisi N123, Rustavi N7, Rustavi N25, Zestaponi N1, village Manavi of Sagarejo municipality Sagarejo N4 Public Schools and Cervantes Gymnasium “Aia-Gess”.
Based on the project, in May 2017, within the official visit to Tallinn, directors of 15 pilot schools got acquainted with general education system and training practice of Estonia. In June and September 2017, trainings were conducted for the pilot schools with the participation of National Curriculum Department and Estonian experts. The training envisaged involvement of all persons responsible for the introduction of National Curriculum: Director - Deputy - Teacher of Primary School; Particular attention was paid to the possibility of integration of ICT technologies into the process.
This cooperation will also continue in 2018 and within its framework various activities promoting implementation and development the National Curriculum will be planned.