საქართველოში სწავლის მსურველ უცხოელთა რიცხვი 50%-ით გაიზარდა
მიმდინარე წელს პირველად, საქართველოს უნივერსიტეტები რამდენიმე საერთაშორისო გამოფენასა თუ კონფერენციაზე წარსდგნენ პროექტით „ვისწავლოთ საქართველოში“. პროექტი საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ინიცირებულია და მიზნად ისახავს საქართველოს, როგორც საგანმანათლებლო ჰაბის პოპულარიზებას და უცხოელი სტუდენტების მოზიდვას.
პროექტის ფარგლებში, საქართველოს სახელმწიფო და კერძო უმაღლესი სასწავლებლები, მსოფლიოს წამყვანი და ცნობილი უმაღლესი დაწესებულებების მსგავსად, დაინტერესებულ უცხოელ მოქალაქეებს თავიანთ უცხოენოვან საერთაშორისო საგანმანათლებლო პროგრამებს და საქართველოში სწავლის პირობებს აცნობენ.
პროექტის საწყის ეტაპზე, საერთაშორისო საგანმანათლებლო ბაზარზე საქართველო, როგორც ქვეყანა, ბევრი უცხოელისთვის აღმოჩენა იყო. დღეს უკვე საგრძნობლადაა გაზრდილი ჩვენი ქვეყნისა და მისი საგანმანათლებლო სისტემის ცნობადობა. გამოფენებში საქართველოს უნივერსიტეტების მონაწილეობამ ნათლად აჩვენა, რომ აუცილებელია ანალოგიურ საერთაშორისო საგანმანათლებლო ღონისძიებებში ჩართვა, ეს არის საუკეთესო საშუალება უცხოელი სტუდენტებისა და უცხოური ინვესტიციების მოზიდვის.
პროექტის ფარგლებში, ქართულმა უნივერსიტეტებმა, ხუთ საერთაშორისო გამოფენაში მიიღეს მონაწილეობა. ყოველ მორიგ კონფერენციაში მონაწილეობით საქართველო ახალ საგანმანათლებლო ბაზარზე გადის, მეტი უცხოელი პოტენციური სტუდენტი ინტერესდება საქართველოში სწავლით და შესაბამისად, მათი მომართვიანობის მაჩვენებელი წინა წელთან შედარებით 50%-ითაა გაზრდილი, ასევე გაიზარდა ქართულ უნივერსიტეტებთან თანამშრომლობით დაინტერესებულ აგენტთა რიცხვი და საქართველოს უნივერსიტეტები უკვე აგენტების გამაერთიანებელ მსოფლიო მნიშვნელობის კომპანიებთან თანამშრომლობენ. საგარეო საქმეთა სამინისტროსთან მჭიდრო თანამშრომლობით, სამუშაოები მიმდინარეობს ჩამოსული სტუდენტებისთვის სავიზო პროცედურების გამარტივებისა და შესაბამისი გარემოს უზრუნველყოფის მიზნით.
საქართველოში ყველა ეროვნებისა და ქვეყნის ადამიანი თავს დაცულად გრძნობს და გამომდინარე იქიდან, რომ ჩვენი ქვეყანა ბოლონიის პროცესში ჩართულ ევროპის 47 ქვეყანას შორის ერთ-ერთია, აქ მიღებული განათლებით, უცხოელი კურსდამთავრებულები ევროპაში კარიერას წარმატებით აგრძელებენ.

Number of foreigners wishing to study in Georgia increased by 50%
In 2017 Georgian universities participated in several international exhibitions and conferences with project “Study in Georgia.” The project is initiated by the Ministry of Education and Science and aims at popularizing educational hub and attracting foreign students.
Within the project state and private higher education institutions of Georgia inform foreign citizens concerned about educational projects in foreign languages and terms of studying in Georgia, like leading and popular universities of the world.
At the initial stage of the project Georgia was a discovery for many foreigners as a country at international education market. Nowadays the awareness about our country and its education system is considerably raised. Participation of Georgian universities in exhibitions shows that involvement in similar international educational events is the best way to attract foreign students and investment.
Within the project Georgian universities took part in five international exhibitions. With the participation in any successive conference Georgia enters a new educational market and more and more potential foreign students are interested in studying in Georgia. Their number increased by 50% compared with the previous year indicator. The number of agents interested in the cooperation with Georgian universities is also grown. Hence, Georgian universities cooperate with the leading world companies that unite such agents. The work is under way to simplify visa procedures for foreign students and to provide relevant environment for them in cooperation with the Ministry of Foreign Affairs.
People of all nationalities and origin feel themselves protected in Georgia. Considering the fact that Georgia is one of 47 European countries involved in Bologna process, foreign students who graduate Georgian universities continue their career successfully in Europe.