მოსწავლეებში ცხოვრების ჯანსაღი წესის დამკვიდრების ხელშეწყობის მიზნით, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო მოსწავლეთათვის აცხადებს შემდეგ კონკურსებს:
1. ფოტო კონკურსი სახელწოდებით „ჩემი სკოლის ბუფეტი“
მოსწავლეები გადაიღებენ ფოტოებს, რომლებიც ასახავენ მოსწავლეთა წარმოდგენას, დამოკიდებულებას, თუ როგორ გარემოსა და პროდუქტს ისურვებდნენ სკოლის ბუფეტში; აღნიშნული კონკურსი ხელს შეუწყობს მოსწავლეებში ჯანსაღი კვების პოპულარიზაციას. კონკურსში მონაწილეობა შეუძლიათ საჯარო და კერძო სკოლების დაწყებითი - საბაზო - საშუალო საფეხურის მოსწავლეებს;
ლოჯისტიკა
კონკურსი ჩატარდება ორ ეტაპად: პირველ ეტაპზე სკოლა გამოავლენს ერთ საუკეთესო ფოტოს. საკონკურსო ნაშრომი (ფოტო) სკოლის ადმინისტრაციის მიერ არაუგვიანეს 2017 წლის 15 ნოემბრამდე უნდა აიტვირთოს შესაბამის ინტერნეტ ბმულზე: http://mes.gov.ge/s/wRFHb. (Facebook-ის გვერდი „შეცვალე - ცხოვრების ჯანსაღი წესის კამპანია“); მეორე ეტაპზე: საკონკურსო ნაშრომებს განიხილავს და შეაფასებს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მიერ შექმნილი კომისია. კომისიის გადაწყვეტილების საფუძველზე გამოვლინდება მეორე და მესამე ადგილზე გასული საკონკურსო ნამუშევრები, ხოლო პირველ ადგილს დაიკავებს საკონკურსო ნამუშევარი, რომელიც ინტერნეტ მომხმარებლის მიერ ყველაზე მეტ ე.წ. „მოწონებას“ დაიმსახურებს.
დაჯილდოება
I, II, III ადგილებზე გასული ფოტოების ავტორი/ავტორთა ჯგუფი მიიღებენ დიპლომს და შესაბამისად 800, 700, 600 ლარის ღირებულების კომპიუტერული ტექნიკისა და აქსესუარების მაღაზიის სასაჩუქრე ბარათებს.
მოსწავლეები ჯანსაღი ცხოვრების წესის თემაზე შექმნიან ვიდეო რგოლებსა და სლოგანებს. აღნიშნული კონკურსი ხელს შეუწყობს მოსწავლეებში ჯანსაღი ცხოვრების წესის პოპულარიზაციას, ასევე მავნე ჩვევების (თამბაქო, ალკოჰოლი, ნარკოტიკული ნივთიერებები და ა.შ.) დაგმობას. კონკურსში მონაწილეობა შეუძლიათ საჯარო და კერძო სკოლების საბაზო - საშუალო საფეხურის მოსწავლეებს, როგორც ინდივიდუალურად, ისე ჯგუფის სახით;
კონკურსები ჩატარდება 3 ეტაპად: სასკოლო, მუნიციპალური და დასკვნითი ტურები.
ვიდეო რგოლების კონკურსი: სკოლა გამოავლენს არა უმეტეს ერთ გამარჯვებულ ვიდეო რგოლს, რომელიც სკოლის ადმინისტრაციის მიერ განთავსდება (აიტვირთება) ვებგვერდზე www.youtube.com. აღნიშნულ ინტერნეტ ბმულს არაუგვიანეს 2017 წლის 15 ნოემბრისა წარადგენს შესაბამის საგანმანათლებლო რესურსცენტრში. საკონკურსო ნაშრომებს განიხილავს და შეაფასებს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მიერ შექმნილი კომისია. კომისიის გადაწყვეტილების საფუძველზე გამოვლინდება პირველ, მეორე და მესამე ადგილზე გასული საკონკურსო ნამუშევრები.
სლოგანების კონკურსი: სკოლა გამოავლენს არა უმეტეს ორ გამარჯვებულ სლოგანს, რომელიც არაუგვიანეს 2017 წლის 15 ნოემბრისა წარდგენილ იქნება შესაბამის რესურსცენტრში. საკონკურსო ნაშრომებს განიხილავს და შეაფასებს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მიერ შექმნილი კომისია. კომისიის გადაწყვეტილების საფუძველზე გამოვლინდება პირველ, მეორე და მესამე ადგილზე გასული საკონკურსო ნამუშევრები.
ვიდეო რგოლების კონკურსში გამოვლენილი I, II, III ადგილებზე გასული ნამუშევრის ავტორი/ავტორები დაჯილდოვდებიან დიპლომებით და შესაბამისად 800, 700, 600 ლარის ღირებულების კომპიუტერული ტექნიკისა და აქსესუარების სასაჩუქრე ბარათებით;
სლოგანების კონკურსში გამოვლენილი I, II, III ადგილებზე გასული ნამუშევრის ავტორი/ავტორები დაჯილდოვდებიან დიპლომითა და შესაბამისად 500, 400, 300 ლარის ღირებულების კომპიუტერული ტექნიკისა და აქსესუარების სასაჩუქრე ბარათებით.

Competition for photos, slogans and videos
The Ministry of Education and Science of Georgia announces the following contests for students to promote healthy lifestyle:
1. 1.    Photo competition - "My School Buffet"
Students will take pictures showing the students' perceptions of how the environment and the product would like to be in a school buffet; the competition will promote healthy nutrition in students. Students of primary, basic and secondary level of public and private schools can participate in the competition;
Logistics
The contest will be held in two stages: during the first phase, the school will reveal one of the best photos. The photo must be uploaded by the school administration no later than November 15, 2017, on the relevant website: http://mes.gov.ge/s/wRFHb. (Facebook page "Change - a healthy lifestyle campaign"); during the second stage: the commission established by the Ministry of Education and Science of Georgia will review and evaluate photos presented in the competition. Additionally, based on the decision taken by the commission, the competition will reveal the winners of the second and third places, whereas the winner will be established based on the number of “likes” on the social media.
Award Ceremony
The authors/group of the photos of I, II and III places will receive a diploma and a respective gift cards of worth 800, 700, 600 GEL.
2. Competition for video clips and slogans
The students will create video clips and slogans based on a healthy lifestyle theme. The aim of the competition is to promote healthy lifestyles amongst the students, as well as condemnation towards sbstances like (tobacco, alcohol, illegal drugs, etc.). Students of basic and secondary levels of public and private schools, both individually and in groups, are eligible to participate in the competition;
The competition will be conducted in three stages: school, municipal and final tours.
Video Clip Competition: The school will reveal no more than one winner of the video, which will be uploaded on www.youtube.com by the school administration no later than November 15, 2017. Competitive works will be reviewed and evaluated by a special committee, established by the Minister of Education and Science of Georgia. Based on the decision of the Commission, the works of the first, second and third places will be revealed.
Slogan Competition: The school will reveal no more than two winner slogans, which will be submitted no later than November 15, 2017, to the corresponding resource center. Competitive works will be reviewed and evaluated by a special committee, established by the Minister of Education and Science of Georgia. Based on the decision of the Commission, the works of the first, second and third places will be revealed.
The award Ceremony
The author / authors positioned on the  I, II and III places in the video clips competition will be awarded with diplomas and gift cards for worth 800, 700, 600 GEL, respectively;
Author / authors positioned on the  I, II and III places in the Slogan Competition will be awarded with diplomas and computer equipment and accessories gift cards worth 500 500, 300 GEL.