შუაფხოელი მოსწავლეები ამიერიდან სრულ საშუალო განათლებას მიიღებენ
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის ალექსანდრე ჯეჯელავას გადაწყვეტილებით, შუაფხოს საჯარო სკოლას მე-10, მე-11 და მე-12 კლასები დაემატა. სკოლა წლების განმავლობაში ცხრა კლასიანი იყო. საშუალო განათლების მისაღებად ბავშვებს უკანაფშავიდან მაღაროსკარის ან ბარისახოს სკოლებში გადასვლა და უმეტეს შემთხვევაში პანსიონებში, მძიმე პირობებში ცხოვრება უწევდათ. რამდენიმე ოჯახი, რომელმაც შვილის პანსიონში გაშვებაზე უარი თქვა, უკანაფშავიდან ბარის სოფლებში გადასახლდა. მინისტრმა გაითვალისწინა არსებული მძიმე ვითარება და შესაბამისი ცვლილება განახორციელა. ცვლილებამ უკვე მოიტანა პირველი კარგი შედეგი - სოფელს სამი ოჯახი დაუბრუნდა.
„უკანაფშავში სამი ბავშვი დაგვიბრუნდა. ეს სამი ბავშვი სამი ოჯახია. სკოლა ბავშვებისგან არ დაიცლება და სოფელი მოსახლეობისგან“, – შუაფხოს სკოლის დირექტორი, ირმა ცქიფაშვილი დარწმუნებულია, რომ სრული საშუალო სკოლა სოფლის გადარჩენას ხელს შეუწყობს.

Schoolchildren of Shuapkho will get full secondary education from now on
By order of Aleksandre Jejelava, minister of education and science the 10th, 11th ad 12th forms are added to Shuapkho public school. During years pupils got only 9-form education there. They had to move to schools in Magharoskari or Barisakho or leave in boarding schools in heavy conditions. Several families refused to send their children to boarding-schools and migrated to lowlands. The minister took this problem into consideration and made the relevant change. The change has already brought the first positive result-3 families returned to the village.
“3 children returned to Ukana Pshavi. It means that 3 families have returned. School will not be empty and the village will not be abandoned,”-Irma Tskipashvili, Shuapkho school director is sure that full secondary education will facilitate the village survival process.