საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სისტემაში მიმდინარე სამუშაოს ევროკომისია დადებითად აფასებს
საქართველოს მიერ ევროკავშირთან ასოცირების განხორციელების შესახებ ევროკომისიის ანგარიშში, საქართველოს განათლების სისტემაში განხორციელებული პროექტები დადებითად შეფასდა და მასში პოზიტიური კუთხით არის საუბარი  როგორც ზოგად, ასევე პროფესიულ, უმაღლესი განათლებისა და მეცნიერების განვითარების კუთხით გადადგმულ ნაბიჯებზე.
ანგარიშში ასევე პოზიტიურადა არის შეფასებული პროფესიული საგანმანათლებლო პროგრამების შრომის ბაზრის მოთხოვნებთან დაახლოება, რაც მთავრობის 4 პუნქტიანი გეგმის მთავარი ქვაკუთხედია.
უმაღლესი განათლების განვითარებისა და ინტერნაციონალიზაციისთვის ქვეყანაში ქმედითი ნაბიჯები იდგმება, რაც ასახულია ანგარიშში. საქართველო აქტიურად არის ჩართული ევროკავშირის პროგრამაში ERASMUS+ და 131 პარტნიორ ქვეყანას შორის და წარმატებული პროექტების კუთხით, მე-8 ადგილს იკავებს.  შედეგად, 2015 წლიდან, ევროპის წამყვან უნივერსიტეტებში 1500-ზე მეტი ქართველი სტუდენტის სწავლა დაფინანსდა. მობილობით ასევე სარგებლობენ მეცნიერები, ადმინისტრაცია, ლექტორები და ვიზა ლიბერალიზაცია ამ პროცესს თავისთავად ხელს უწყობს.  და საყურადღებოა ისიც, რომ  ერასმუსის ფარგლებში ახალგაზრდების ლიდერობისა და მეწარმეობის კომპეტენციების განვითარების კუთხით დაფინანსებული პროექტების 31% სწორედ საქართველოზე მოდის, რაც საბოლოო ჯამში ჩვენი ახალგაზრდების საჭირო უნარებით აღჭურვისა და ლიდერებად ჩამოყალიბების კარგი საფუძველია.
ხელისუფლება დიდ ძალისხმევას დებს კვლევების, ტექნოლოგიებისა და ინოვაციების განვითარების თვალსაზრისით, რასაც ევროკავშირის კვლევისა და ინოვაციის უმსხვილეს პროგრამა „ჰორიზონტი 2020“-შისაქართველოს გაწევრიანებაც ადასტურებს. 77 მილიარდიან ფონდში, რომლის წევრიც საქართველო 2016 წელს გახდა, კონკურსის წესით, ქართული ორგანიზაციების მიერ წარდგენილი 17  პროექტი,  5.2 მლნ. ლარზე მეტი ჯამური ღირებულებით უკვე დაფინანსდა. მნიშვნელოვანია, რომ მეცნიერების შემდგომი განვითარების მიზნით, ქვეყანას გადახდილი საწევროს ნახევარი უკან უბრუნდება. აღნიშნული სიახლე კი, მნიშვნელოვნად უწყობს ხელს ქართველი მეცნიერებისა და მკვლევარების ევროპულ საგანმანათლებლო სივრცეში ჰარმონიულ ინტეგრაციას, რაც ევროკომისიის ბოლო ანგარიშში უაღრესად პოზიტიურად შეფასდა.

European Commission positively evaluates activities of Georgian education and scientific system
The report of European Commission on Georgia-EU Association Agreement positively evaluates projects implemented in Georgian education system. The steps made in secondary, higher, vocational and scientific education fields are assessed positively.
The report also gives positive assessment to the close relations between vocational education programs and labor market requirements that is the major cornerstone of the government’s 4-point plan.
The report says that valid steps are made in the country in terms of higher education development and internationalization. Georgia is actively involved in EU program ERASMUS+ and occupies the 8th position among 131 partner countries in terms of successful projects. In a result, since 2015 tuition fees of over 1500 Georgian students studying in leading European universities were covered. Scientists, administration and lecturers also enjoy mobility programs and visa liberalization facilitates this process. It is also note-worthy that within ERASMUS 31% of financed projects in leadership and entrepreneurship competence development come to Georgia and in the long run, it is a good basis for young people in terms of obtaining necessary skills and becoming leaders.
The government works hard to develop studies, technologies and innovations. It is also proved by Georgia’s membership in Horizon 2020, the biggest EU program for study and innovation. In 2016 Georgia joined the 77 billion-worth Fund on the basis of competition.   17 projects presented by Georgian organizations are already financed with over GEL 5.2 million. It is also important that the half of membership fee will be returned back to the country for further development of science. All this considerably facilitates harmonious integration of Georgian scientists and scholars in European education space. This fact was especially positively assessed by the latest report of European Commission.