ქართველ მოჭადრაკეთა გამარჯვება ევროპის სასკოლო ჩემპიონატზე
საქართველოს განათლებისა და  მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა საბერძნეთის ქალაქ სალონიკში გამართულ ევროპის სასკოლო ჩემპიონატში გამარჯვებულ მოსწავლეებს პორტატული კომპიუტერები გადასცა. ოთხი პრიზიორიდან სამი ქუთაისის 21-ე საჯარო სკოლის მოსწავლეა. აღსანიშნავია, რომ ამ სკოლაში 2000 წლიდან ექსპერიმენტის სახით დაინერგა ჭადრაკის, როგორც სავალდებულო საგნის შესწავლა. შედეგი შთამბეჭდავია - ყველა  მედალოსანი მოჭადრაკე ამ სკოლის აღზრდილია, რაც კიდევ ერთხელ ადასტურებს ფიზკულტურის გაკვეთილების სპორტით ჩანაცვლების პროექტის მომავალ წარმატებას.
ევროპის ჩემპიონატი ოთხ ასაკობრივ კატეგორიაში 2010 წლის აპრილში  ჩატარდა და მასში 15 ქვეყნის 1000–მდე  ნორჩი სპორტსმენი მონაწილეობდა.
17  წლამდე ასაკის ჭაბუკთა შორის   გამარჯვება  საქართველოს მრავალგზის ჩემპიონმა, მსოფლიოს ახალგაზრდული ოლიმპიადის ოქროს მედლის მფლობელმა ქუთაისის 21-ე სკოლის მოსწავლემ ზურაბ ჯავახაძემ მოიპოვა. იგი მონაწილეობას მსოფლიო ჩემპიონატშიც მიიღებს.
14 და 15 წლამდე მოსწავლეთა შორის  ორი ოქროს მედალი  მოიპოვა ქუთაისის 21-ე სკოლის მოსწავლემ ანა შამათავამ. ამავე სკოლის მოსწავლემ გიგა დარსაველიძემ ბრინჯაოს მედალი აიღო. გოგონათა შორის მესამე საპრიზო ადგილზე გავიდა მსოფლიოსა და ევროპის მრავალგზის ჩემპიონი, საერთაშორისო ოსტატი, სამტრედიის მესამე საჯარო სკოლის მოსწავლე მერი არაბიძე.
საერთაშორისო ტურნირში ქართველ მოზარდთა მონაწილეობა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ 17 000 ლარით სრულად დააფინანსა.
ეროვნული ნაკრები, რომელმაც საბერძნეთში იასპარეზა დაკომპლექტებული იყო მოსწავლეებით,  რომლებმაც 2009 წელს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების  სამინისტროსა და საქართველოს ჭადრაკის ფედერაციის ერთობლივი პროექტის  ფარგლებში,     საქართველოს პირველ ეროვნულ სასკოლო  პირველობაში გაიმარჯვეს. ჩემპიონატში   ქვეყნის ყველა რეგიონის 300  სკოლის 1000–მდე  მოსწავლე მონაწილეობდა. კონკურსმა ძალიან დიდი  ინტერესი გამოიწვია და  მთელ ქვეყანაში საჭადრაკო ცხოვრება გამოაცოცხლა.

The Minister of Education and Science, Dimitri Shashkini presented with portable computers the winners of Europe school competition, held in Salonika (Greece). Three winners among four are the schoolchildren of Kutaisi public school №21. Introducing the chess as the compulsory subject at this school in 2000 is to be highlighted. The result is amazing – all chess players who hold the medal are the children of this school. This fact confirms the future success of the project that envisages replacing the physical culture classes with sports lessons once again.
The Europe Competition was held among 4 age-groups in April, 2010. Around 1000 young sportsmen from 15 countries took participation in it.
The student of Kutaisi public school №21,the Champion of Georgia and the holder of the golden medal received in the world youngsters Olympiad, Zurab Dgavakhadze won the competition among the youngsters under 17. He will take participation in the world competition.
The student of Kutaisi public school №21, Ana Shamatava won two golden medals among the children of 14 and 15 ages. The holder of the bronze medal, Giga Darsavelidze is also the student of this school. Meri Arabidze - the winner of the world and Europe competitions, an international master, the student of Samtredia public school №3 took the third place among the children of 14-15 ages.
17,000 Gel was allocated for the schoolchildren participation in the international competition by the Ministry of Education and Science.
The National team was composed with the schoolchildren, who won the Georgian national school competition in 2009, carried out in the framework of the joint project of the Ministry of Education and Science and Georgian Chess Federation.