თბილისი საერთაშორისო კონფერენციას მასპინძლობს
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრში 21-22 ნოემბერს კონფერენცია იმართება თემაზე „განათლება დემოკრატიული მოქალაქეობისათვის და ადამიანის უფლებების სწავლება აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში“.
კონფერენცია ევროპის საბჭოსა და ევროკავშირის ერთობლივი სამწლიანი პროექტის „ადამიანის უფლებების სწავლებისა და დემოკრატიული მოქალაქეობისთვის განათლების გაძლიერება აღმოსავლეთ პარტნიორობის 6 ქვეყანაში“ ფარგლებში ტარდება. პროექტის პარტნიორი საქართველოში მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრია.
ორდღიანი კონფერენციის მიზანია პროექტის განხორციელებისას სამი წლის განმავლობაში პარტნიორ ქვეყნებში შესრულებული სამუშაოს ანალიზი, შედეგების წარდგენა და სამომავლო მიზნების დასახვა, ასევე, პროექტზე მუშაობისას მიღებული გამოცდილებისა და პრაქტიკის ურთიერთგაზიარება.
კონფერენციაში მონაწილეობას იღებენ განათლების სფეროს წარმომადგენლები აზერბაიჯანიდან, სომხეთიდან, ბელარუსიდან, მოლდოვიდან, უკრაინიდან და საქართველოდან.
ღონისძიებას ესწრება დელეგაცია სტრასბურგიდან, რომელსაც ევროპის საბჭოს განათლების დეპარტამენტის წარმომადგენელი ხელმძღვანელობს.
აღსანიშნავია, რომ საქართველო პროექტის ერთ-ერთი აქტიური პარტნიორია. პროექტის ფარგლებში:
• ევროპის საბჭოს ტრენერების მიერ ჩატარდა 100 საათიანი ტრენინგები (ორ ეტაპად)
• პრიორიტეტად გამოიყო არა მხოლოდ მოქმედ მასწავლებლებთან მუშაობა, არამედ განსაკუთრებით დიდი მნიშვნელობა მიენიჭა მომავალი მასწავლებლების კომპეტენციაზე ზრუნვას
• დემოკრატიული მოქალაქეობისათვის განათლების მიმართულებით შემუშავდა/გადამუშავდა დაახლოებით 12 კურსი იმ უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში (9 უნივერსიტეტი), სადაც მასწავლებელთა მომზადების პროგრამები ხორციელდება
• შეიქმნა, აკრედიტაცია გაიარა და ამოქმედდა კურსები როგორც საბაკალავრო, ასევე, სამაგისტრო საფეხურისთვის (როგორც სავალდებულო, ასევე, არჩევითი)
• შემუშავდა და გამოიცადა სკოლისა და უნივერსიტეტის თანამშრომლობის პროექტი: მომავალი მასწავლებლების პრაქტიკა სკოლაში დემოკრატიული მოქალაქეობისათვის განათლებისა და ადამიანის უფლებების სწავლების მიმართულებით

Tbilisi hosts International Conference
The conference – “Democratic Citizenship and Human Rights Education in Eastern Partnership Countries” - will be held on November 21-22, 2017, at the National Center for Teachers Professional Development.
The conference is being held within the frameworks of the three-year project of the Council of Europe and the European Union “Promoting of Democratic Citizenship and Human Rights Education in 6 Eastern Partnership Countries”. Partner of the project in Georgia is the National Center for Teachers Professional Development.
Two-day conference aims to analyze the works done in the partner countries during three years, to submit the results and to set the future goals, as well as to share the experiences and practices obtained during the project.
The representatives of the education field from Azerbaijan, Armenia, Belarus, Moldova, Ukraine and Georgia participate in the conference.
The event is attended by the delegation from Strasbourg, headed by the representative of the Education Department of the Council of Europe.
It should be noted that Georgia is one of the active partners of the project. Within the project:
• The trainers of the Council of Europe held 100-hour trainings (in two stages);
• Priority was given not only to working with current teachers, but it was especially important to care for the future teachers’ competence;
• In the direction of education for democratic citizenship, approximately 12 courses have been developed / revised in the higher education institutions (9 universities), where teachers’ training programs are implemented;
• Courses for both bachelor’s and master’s degree were created, accredited and enforced (both mandatory and optional);
• School and university cooperation project was developed and tested: Future Teachers' Practices in School for Democratic Citizenship and Human Rights Education.