შრომითი უნარების განვითარების პროგრამა სკოლებში
მოსწავლეებში შრომითი უნარების განვითარების პროგრამა წარმატებით მიმდინარეობს საქართველოს  138 საჯარო სკოლაში. ერთ-ერთ მათგანს, თბილისის პირველ ექსპერიმენტულ სკოლას, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველი მოადგილე ქეთევან ნატრიაშვილი და მინისტრის მოადგილე ლია გიგაური ეწვივნენ და შრომითი უნარების კურსს დაესწრნენ საკონდიტრო და სარესტორნო საქმის მიმართულებით.
სკოლებში შრომითი უნარების გამომუშავებაზე ორიენტირებული აქტივობების განხორციელება კოლეჯებისა და სკოლების თანამშრომლობის ფარგლებში, კონკრეტული პროექტების საფუძველზე ხორციელდება. საუკეთესო პროექტები კონკურსის წესით შეირჩა. საკონკურსო განაცხადის წარმომდგენი და დაფინანსების მიმღები  პროფესიული საგანმანათლებლო პროგრამების განმახორციელებელი დაწესებულებაა, რომელიც ბენეფიციარ სკოლასთან/სკოლებთან აფორმებს თანამშრომლობის მემორანდუმს. პირველ ექსპერიმენტულ სკოლაში კულინარიას, საკონდიტრო  და სარესტორნო საქმეს პროფესიული კოლეჯის „იკაროსი“ პედაგოგები ასწავლიან.
პროექტი ემსახურება სკოლის მოსწავლეებში პროფესიული პროგრამების შესახებ ინფორმირებულობის გაზრდასა და პროფესიული განათლების პოპულარიზაციას.   პროგრამაში მონაწილეობა არის ნებაყოფლობითი და მასში ამ ეტაპზე ჩართულნი არიან საჯარო სკოლების   VII, VIII და IX კლასის მოსწავლეები.

Labor Skills Development Program in Schools
Labor Skills Development Program is successfully carried out among the pupils in 138 public schools of Georgia. First Deputy Minister of Education and Science of Georgia - Ketevan Natriashvili and Deputy Minister - Lia Gigauri visited one of these schools - First Experimental School of Tbilisi and attended the labor skills course in the field of confectionery and restaurant business.
Implementation of activities focused on development of labor skills in schools is carried out on the basis of specific projects within the frameworks of cooperation of the colleges and the schools. The best projects were selected by competition. The entity submitting the competition application and accepting the funding is the institution carrying out the educational programs, which will sign the memorandum of cooperation with the beneficiary school(s). Teachers of the vocational college “Ikaros” will teach cookery, confectionery and restaurant business in the First Experimental School.
The project serves to increase awareness of vocational programs in school pupils and popularization of vocational education. Participation in the program is voluntary and at this stage it involves the pupils of VII, VIII and IX grades of the public schools.