ათასწლეულის ინოვაციის კონკურსი გამოცხადდა
ათასწლეულის ინოვაციის კონკურსს ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი - საქართველო   აშშ-ის საელჩოს ფინანსური მხარდაჭერით და საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების სააგენტოსთან თანამშრომლობით  ახორციელებს. პროექტის მიზანია საშუალო საფეხურის სკოლის მოსწავლეების ინტერესის და მოტივაციის ამაღლება საბუნებისმეტყველო მეცნიერებების, ტექნოლოგიების და ინჟინერიის მიმართ. კონკურსი ხელს უწყობს ქვეყანაში, ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების სფეროში, ახალ მიღწევებს. კონკურსში გამარჯვებული გუნდი მონაწილეობას მიიღებს NASA-ს სასწავლო პროგრამაში, ჰიუსტონის კოსმოსურ ცენტრში.
2017-2018 სასწავლო წლის ინოვაციების კონკურსის გამოცხადების ღონისძიება გასული წლების კონკურსის ფინალისტების ინოვაციური პროექტების გამოფენით დაიწყო. ღონისძიების მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართეს: საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა,   აშშ-ის ელჩმა საქართველოში იან კელმა, ათასწლეულის გამოწვევის ფონდის აღმასრულებელმა დირექტორმა მაგდა მაღრაძემ და საქართველოს ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების სააგენტოს თავმჯდომარემ გიორგი ზვიადაძემ.
„ახალგაზრდებისთვის ეს არის უნიკალური შესაძლებლობა, დახვეწონ და განავითარონ ინოვაციური იდეები და გამოგონებები; ცოდნის და გამოცდილების გაზიარების, მომავალი თანამშრომლობის მიზნით დაუკავშირდნენ მეცნიერებსა თუ მეწარმეებს. მჯერა, რომ რომ წლევანდელი კონკურსი კვლავ არაერთ საინტერესო ახალგაზრდას გაგვაცნობს.   წარმატებებსა და ნაყოფიერ სამუშაო პროცესს ვუსურვებ მონაწილეებს. გამარჯვებულთათვის კი, ჰიუსტონის კოსმოსურ ცენტრში, NASA-ს სასწავლო პროგრამაში მონაწილეობა ცხოვრების ერთ-ერთ დაუვიწყარ გამოცდილებად იქცევა“ განაცხადა მიხეილ ჩხენკელემა.
ათასწლეულის ინოვაციის კონკურსი უკვე სამჯერ, 2014-2017 წლებში წარმატებით განხორციელდა და მასში მონაწილეობა მიიღო 227-მა გუნდმა საქართველოს ცხრა რეგიონიდან. 2015 და 2016 წელს, გამარჯვებულმა გუნდებმა, „მულტიკლიმატიზატორი“ (ახალციხე) და „სოლარი“ (თბილისი) მონაწილეობა მიიღეს კონრადის ფონდის ინოვაციების სამიტში, ნასას კენედის კოსმოსურ ცენტრში, აშშ-ში.  2017 წელს,  სენაკის წმ. ალექსი შუშაინიას გიმნაზიის მერვე კლასელთა გუნდმა „Smart Kids” მონაწილეობა მიიღო NASA-ს კოსმოსური ცენტრის უნივერსიტეტის სასწავლო პროგრამაში, ჰიუსტონის კოსმოსურ ცენტრში.

Millennium Innovation Competition was announced
Millennium Innovation Competition is held by the Millennium Challenge Account-Georgia with the financial support of the US Embassy and in cooperation with the Ministry of Education and Science of Georgia and the Innovation and Technology Agency. The purpose of the project is to enhance the interest and motivation of secondary school pupils towards natural sciences, technologies and engineering. The competition promotes new achievements in the field of innovations and technologies in the country.  The winner team will participate in the NASA teaching program at the Houston Space Center.
The event for announcement of the innovations competition of the 2017-2018 academic years, started with the exhibition of innovative projects of the last year competition finalists. At the beginning of the event, the participants were welcomed by Mikheil Chkhenkeli, Minister of Education and Science of Georgia, US Ambassador to Georgia Ian C. Kelly, Magda Magradze, CEO of Millennium Challenge Account and Giorgi Zviadadze, Chairman of the Agency of Innovations and Technologies of Georgia.
“For young people it is a unique opportunity to improve and develop innovative ideas and inventions; to get in touch with scientists and entrepreneurs in order to share knowledge and experience for the purpose of future collaboration. I believe that competition of this year will acquaint us with a lot of interesting young people. I wish successful and productive working process to the participant. As for the winners, participation in the study program of NASA, in the Houston Space Center, will be unforgettable experiences of life,” said Mikheil Chkhenkeli.
The Millennium Innovation Competition was successfully conducted already for three times in 2014-2017 years and 227 teams from nine regions of Georgia participated in it.  In 2015 and 2016 years, the winner teams, ”Multiklimatizatori” (Akhaltsikhe) and ”Solari” (Tbilisi) took part in the Innovation Summit of the Konrad Foundation, NASA’s Kennedy Space Center, USA. In 2017, the team of eighth grade pupils “Smart Kids” from St. Aleksi Shushania Gymnasium of Senaki took part in the training program of the NASA Cosmic Center University at Houston Space Center.