სოციალური მომსახურებები შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ბავშვებისათვის
შეზღუდული შესაძლებლობის საკითხებზე, საქართველოს მთავრობისა და გაეროს ბავშვთა ფონდის წარმომადგენელთა მონაწილეობით, დიალოგი გაიმართა. სამუშაო შეხვედრის მიზანი იყო სხვადასხვა უწყების წარმომადგენელთა ჩართულობით იმ ხარვეზების გამოვლენა, რაც ხელს უშლის შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ბავშვებს ისარგებლონ სოციალური მომსახურებებით. დიალოგი ასევე გულისხმობდა კონკრეტული რეკომენდაციების შემუშავებას და სამომავლო ნაბიჯების განსაზღვრას. საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროდან დიალოგში მონაწილეობა მინისტრის მოადგილემ ლია გიგაურმა მიიღო.
როგორც ცნობილია, საქართველო შეუერთდა გაეროს კონვენციას შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა შესახებ და ვალდებულება აიღო დაეცვა შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა/ბავშვთა ძირითადი უფლებები, მათ შორის, სიცოცხლის, ჯანდაცვის, განათლებისა და სოციალური დაცვის უფლებები.
საქართველოს მთავრობა, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო და  გაეროს ბავშვთა ფონდი წარმატებით თანამშრომლობენ  კონვენციის განხორციელების და  შეზღუდულ შესაძლებლობებთან დაკავშირებული ეროვნული პოლიტიკისა და პროგრამების შემუშავების მიზნით.

Social Services for Children with Disabilities
Dialogue was held with the participation of the representatives of the Government of Georgia and the United Nations Children’s Fund (UNICEF) on the issues of disability. The goal of the workshop was to identify the shortcomings by involvement of the representatives from different agencies that prevent the children with disabilities from benefit of social services. Dialogue also implied elaboration of specific recommendations and determination of future steps. From the Ministry of Education and Science of Georgia, Deputy Minister Lia Gigauri participated in the dialogue.
As it is known, Georgia has joined the UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities and took the obligation to protect the fundamental rights of persons/children with disabilities, including the rights to life, health care, education and social rights.
The Government of Georgia, the Ministry of Education and Science and the United Nations Children’s Fund successfully cooperate with the purpose of implementation of the Convention and development of the national policy and programs regarding disabilities.