ეროვნული სამეცნიერო ფონდის შემაჯამებელი კონფერენცია
შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნულმა სამეცნიერო ფონდმა  კონფერენცია "შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის 2017 წლის საქმიანობის შედეგები და სამომავლო პერსპექტივები" გამართა.
კონფერენციის მიზანი იყო საზოგადოებისთვის წარედგინა ფონდის საკონკურსო პროგრამებისა და  ღონისძიებების 2017 წლის ანგარიში, გაეცნო ფონდის მიერ ადმინისტრირებული ეროვნული და საერთაშორისო კონკურსების შედეგები,  დაფინანსებული კვლევითი პროექტების მიმდინარეობისას გამოვლენილი სირთულეები და გამოწვევები, კონკურსების შეფასების განახლებული პროცედურები და კრიტერიუმები, მულტილატერალური პროგრამების ფარგლებში განხორციელებული აქტივობები. კონფერენციის დღის წესრიგი ასევე მოიცავდა პრეზენტაციებს ფონდის 2018 წლის გეგმებსა და სამომავლო პერსპექტივებზე.
კონფერენციის მონაწილეებს სტყვით მიმართა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა: „მისასალმებელია საჯაროობა და გამჭვირვალობა, რომლის პირობებშიც სამეცნიერო ფონდი წარმართავს მუშაობას. ასევე მივესალმებით ღია კონკურსისა და კონკურენციის პრინციპების, შეფასების საერთაშორისო სისტემის დანერგვას და ამ გზებით საუკეთესო ხარისხის კვლევების გამოვლენას...  მსოფლიო სამეცნიერო საზოგადოება ერთი დიდი ოჯახია. ჩვენ ამ ოჯახის ღირსეული, სრულფასოვანი  წევრობის ყველა რესურსი გვაქვს. მოხარული ვარ, რომ რუსთაველის ფონდი ძალისხმევას არ იშურებს ამ მიზნის მისაღწევად. სამინისტრო ამ მიმართულებით ფონდს სრულ მხარდაჭერას უცხადებს“.

Summary Conference of National Science Foundation
Shota Rustaveli National Science Foundation organized a conference “Results of the Shota Rustaveli National Science Foundation Activities of 2017 and Future Perspectives”.
The goal of the conference was to present the report of the Foundation competition programs and events of 2017 to the public, the results of national and international competitions administered by the Foundation, difficulties and challenges revealed during the funded research projects, the updated competition evaluation procedures and criteria, activities carried out within the framework of the multilateral programs. The conference agenda also included presentations about the plans and future prospects of the foundation for 2018.
Mikheil Chkhenkeli, the Minister of Education and Science of Georgia addressed the participants of the conference: “Publicity and transparency of the conference is highly welcomed, in which the scientific foundation will work. We also welcome introduction of the open competition and competition principles, the international system of assessment and revelation of the best quality research in these ways ... World Scientific Society is one big family. We have all the resources for worthy membership of this family. I am glad that the Rustaveli Foundation does its best to achieve this goal. The Ministry expresses full support to the Foundation in this direction.”